Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

1988 Results

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

1   Colin Donnelly                    Eryri Harriers              03:07:05
2 Billy Bland V40 Borrowdale Fell Runners 03:09:36
3 Jonathan Broxap Kendal AC 03:19:41
4 Mick Garratt Middlesborough AC 03:20:09
5 Mick Hoffe Ambleside AC 03:21:31
6 Andy Styan V40 Holmfirth Harriers AC 03:22:24
7 Denis Bell Haddington ELP 03:22:35
8 Tim Laney Clayton-le-Moors Harriers 03:25:42
9 Bob Mitchell North York Moors AC 03:25:59
10 Jack Holt Clayton-le-Moors Harriers 03:27:08
11 Robert Jamieson Ambleside AC 03:28:08
12 John Baston 03:28:35
13 Harry Jarrett Cumberland Fell Runners 03:30:25
14 Andy Ligema Ambleside AC 03:32:16
15 Peter Haines Middlesborough AC 03:34:33
16 Robert Toogood V40 Dark Peak Fell Runners 03:35:20
17 Andrew Spenceley Carnethy Hill Runners 03:36:10
18 Ian Davidson Carnethy Hill Runners 03:38:19
19 Jonathan Lagoe Ambleside AC 03:41:04
20 Mike Walford V40 Kendal AC 03:41:28
21 Tony Hulme V40 Pennine Fell Runners 03:41:48
22 Andrew Addis Macclesfield Harriers 03:42:57
23 Darren Jones Lancaster & Morecambe AC 03:43:38
24 Jon Worswick Horwich RMI 03:44:09
25 Andrew Philipson V40 Gosforth Harriers 03:44:10
26 Stephen Dick Lochaber AC 03:45:42
27 Adrian Belton 03:45:52
28 Bob Firth Middlesborough AC 03:46:29
29 Peter Browning Clayton-le-Moors Harriers 03:46:52
30 Andrew Taylor Springfields AC 03:47:23
31 C Wilkinson Bingley Harriers 03:48:26
32 Richard Unwin Cumberland Fell Runners 03:48:30
33 Joss Naylor V50 Cumberland Fell Runners 03:48:43
34 Martin Stone Kendal AC 03:49:27
35 Angela Brand-Barker L Keswick AC 03:50:22
36 Mark Fleming Ambleside AC 03:51:10
37 Stephen Woods Ambleside AC 03:52:19
38 Geoffrey Howard V40 Ilkley Harriers 03:54:29
39 Graham Holden Lancaster & Morecambe AC 03:55:28
40 James Hall Westerlands CCC 03:55:42
41 David Lord V40 Kintyre AC 03:55:48
42 Albert Sunter Horwich RMI 03:55:59
43 Steve Libby North York Moors AC 03:56:00
44 Davie Mack V40 Jura Jura AC 03:57:05
45 Keith Burns V40 Carnethy Hill Runners 03:57:18
46 George Armstrong V40 Haddington ELP 03:57:20
47 Les Stephenson Kendal AC 03:57:31
48 Sarah Haines L Ilkley Harriers 03:57:44
49 Sean Sunter Horwich RMI 03:57:45
50 Tim Jordan Carnethy Hill Runners 03:58:31
51 Ian McIntyre Livingston & District AC 03:59:39
52 Bob Richardson V50 Scottish Veteran Harriers 03:59:40
53 Stuart Dick Lancaster & Morecambe AC 04:01:58
54 David Freeman Islay Arran Runners 04:01:59
55 Raphael Murray Macclesfield Harriers 04:02:15
56 Tim Rhodes Dark Peak Fell Runners 04:03:17
57 Norman Walker Ambleside AC 04:04:03
58 Vincent Wathey Pennine Fell Runners 04:04:24
59 Paul Ratcliffe Rossendale Harriers 04:05:25
60 Ian Heys V40 Cumberland Fell Runners 04:06:18
61 Kester Wigram 04:07:18
61 Stephen Watson Ambleside AC 04:07:18
63 Alan Bowness Cumberland Fell Runners 04:09:14
64 Billy Wilson V40 Dark Peak Fell Runners 04:09:48
65 Bill Gauld V50 Carnethy Hill Runners 04:10:31
66 Rick Robson Mercia Fell Runners 04:11:03
67 Nicky Lavery L Helm Hill Runners 04:12:25
68 John Beech Clydesdale Harriers 04:13:34
69 Peter Cool Jura Jura AC 04:14:20
70 Ian Callister Manx Fell Runners 04:14:33
71 John Kershaw Macclesfield Harriers 04:15:29
72 Brian Done Ambleside AC 04:15:30
73 John Stout V40 Cumberland Fell Runners 04:15:38
74 Blair Rozga Jura Jura AC 04:16:25
75 Gary McMahon Notts AC 04:18:21
76 Geoffrey Webster V40 Valley Striders 04:18:50
77 Dave Jackson Telford AC 04:19:12
78 Kenneth White Ambleside AC 04:19:56
79 Selwyn Wright Ambleside AC 04:21:40
80 Anthony Preston Horwich RMI 04:21:56
81 Denis Gleeson Rochdale Harriers 04:22:00
82 Peter Menhennet Bellahouston Harriers 04:25:02
83 John Brockbank Ambleside AC 04:26:23
84 Sylvia Watson LV35 Valley Striders 04:28:27
85 Richard Isbister Horwich RMI 04:29:23
86 Graham Wright Rossendale Harriers 04:29:29
87 Michael Wood V40 Cumberland Fell Runners 04:32:38
88 Andy Cleary 04:33:33
89 Martin Clark Clayton-le-Moors Harriers 04:33:35
90 Craig Rozga Jura Jura AC 04:34:37
91 Struan Robertson 04:35:29
92 Robin Kohler 04:36:41
93 Ann Curtis L Livingston & District AC 04:37:43
94 Raymond Gorman 04:41:14
95 Dave Hurst Horwich RMI 04:43:18
96 Betty Hall LV35 Westerlands CCC 04:43:30
97 Mike Thewlis Holmfirth Harriers AC 04:45:45
98 Willie MacDonald Jura Jura AC 04:46:10
99 Barry Johnson V40 Cumberland Fell Runners 04:48:14
100 Steve Frisk V40 04:48:45
101 Sandy Slater Lochaber AC 04:48:55
102 Geoff Clayton V40 Ambleside AC 04:53:12
103 Jim Slinn Lancaster & Morecambe AC 04:55:35
103 Scott Williams US NSWU 04:55:35
105 Susanne Niedrum L Clydesdale Harriers 04:56:15
106 Roy Heselden Islay Kildalton AC 04:57:44
107 Rex Stickland V40 East Kent AC 04:58:27
108 Robin Price V40 Clayton-le-Moors Harriers 05:00:52
109 Ken Peart V50 Gritstone Club 05:02:37
110 Marcus Covell Islay 05:05:46
111 Robert Devine 05:06:40
112 James Rozga V40 Jura Jura AC 05:07:02
113 James Quigg 05:07:45
114 Mark Robertson 05:08:22
115 David Howarth V40 Preston Harriers 05:08:29
116 Duncan Richardson 05:09:26
117 Eileen Burnip LV35 Clayton-le-Moors Harriers 05:12:13
118 Leonard Farnsworth Clayton-le-Moors Harriers 05:12:14
119 Rab Sheaky 05:15:25
119 Alex McKinnon 05:15:25
121 Edward Watson Northumberland Fell Runners 05:17:37
121 Richard Black 05:17:37
123 Elaine Wright L Ambleside AC 05:23:44
124 George Lees 05:31:55
125 Peter Dyke V40 Dark Peak Fell Runners 05:33:52
126 Victor Hamilton V40 Helensburgh AC 05:34:37
127 David Butterworth V40 Bowland Fell Runners 05:43:38
128 Roland Worthington-Eyre V40 Islay Kildalton AC 05:55:06
129 Hans Achtnich St Moritz Runners 06:06:38
130 Dick Wall Peeblesshire AC 06:23:54
131 Douglas Gordon Lochaber AC 06:26:05
132 Ted Kush 06:38:53
133 Neil Anderson 06:55:22