Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

1991 Results
(alternative course)

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

1    Andy Curtis                    Claremont Road Runners      03:59:46
2 Gavin Bland Borrowdale Fell Runners 04:04:06
3 Martin Stone Kendal AC 04:05:15
4 Roger Bloor 04:06:06
5 Andrew Philipson V50 Gosforth Harriers 04:08:42
6 John Hope V40 Achille Ratti 04:09:23
7 Richard Bardgett Kendal AC 04:09:43
8 Billy Bland V40 Borrowdale Fell Runners 04:09:45
9 John Wootton Wharfedale Harriers 04:10:22
10 Bill Gauld V50 Carnethy Hill Runners 04:10:27
11 Andrew Spenceley Carnethy Hill Runners 04:12:35
12 Donald McLean Lomond Hill Runners 04:13:28
13 Mark Forrest Claremont Road Runners 04:14:36
14 Marcus Covell Islay 04:16:03
15 Bob Whitfield V40 Bingley Harriers 04:18:30
16 Mark Martell Deeside OC 04:19:11
17 John Nuttall V40 Clayton-le-Moors Harriers 04:19:47
18 Peter Jebb V40 Bingley Harriers 04:20:05
19 Craig Harwood Bowline CC 04:21:28
20 James Hawksley Kendal AC 04:25:35
21 Michael Channon Claremont Road Runners 04:26:51
22 Dick Amour V50 Highland Hill Runners 04:28:29
23 James Rozga V40 Jura Jura AC 04:29:05
24 Davie Mack V40 Jura Jura AC 04:30:23
25 John Crummett V40 Cumberland Fell Runners 04:31:49
26 Peter Sleigh Deeside OC 04:32:10
27 Dennis Marshall Pennine Fell Runners 04:32:54
28 Clive Dixon Carnethy Hill Runners 04:35:19
29 Bob Worth Ochil Hill Runners 04:35:35
30 Scott Williams US NSWU 04:36:49
31 Phil Cheek V40 Macclesfield Harriers 04:37:43
32 Justin Gwyn-Williams Ambleside AC 04:40:12
32 Phil Whiting Ambleside AC 04:40:12
34 Andy Trigg Glossopdale Harriers 04:41:13
35 Blair Rozga V40 Jura Jura AC 04:50:49
36 Mick Hoffe Ambleside AC 04:51:05
36 Andrew Schofield Borrowdale Fell Runners 04:51:05
38 Richard Hackett Carnethy Hill Runners 04:51:10
39 Robert Brown Hunters Bog Trotters 04:51:45
40 James Aitken Haddington ELP 04:52:01
41 Robert Toogood V40 Dark Peak Fell Runners 04:52:50
42 Ian Heys V40 Cumberland Fell Runners 04:56:30
43 Craig Rozga Jura Jura AC 04:57:01
44 John Gallagher Kendal AC 05:02:36
44 John Hooson Ambleside AC 05:02:36
46 Ross McInroy Helensburgh AC 05:07:14
47 Tom Phillips 05:10:20
48 Graham Eccles Clayton-le-Moors Harriers 05:10:39
49 Andrew Thornber Bingley Harriers 05:10:48
50 Phil Corris Bowland Fell Runners 05:11:02
51 Bob Berzins Dark Peak Fell Runners 05:11:28
52 Stephen Watson Ambleside AC 05:13:32
53 David Hall Holmfirth Harriers AC 05:15:06
54 Philip Bettney V40 Ambleside AC 05:15:49
55 Clive Giddis Deeside OC 05:16:48
56 Gordon Pryde Lomond Hill Runners 05:19:19
57 Donald MacPhee Islay Kildalton AC 05:20:35
58 Andy Styan V40 Holmfirth Harriers AC 05:21:00
59 Don Reid Westerlands CCC 05:28:59
60 Robert Bloor Macclesfield Harriers 05:35:05
61 Cemlyn Williams Eryri Harriers 05:37:10
62 Peter Dowker V40 Kendal AC 05:37:42
63 Llewelyn Owen V40 Eryri Harriers 05:39:02
64 Dave Walsh Lochaber AC 05:39:30
64 Peter Whewell V40 North York Moors AC 05:39:30
66 Peter Browning Clayton-le-Moors Harriers 05:40:07
67 Robert Panton Metropolitan Police AC 05:40:16
67 Nigel Rowe Metropolitan Police AC 05:40:16
69 Ken Peart V50 Gritstone Club 05:53:30
69 Kenneth White V40 Ambleside AC 05:53:30
69 Stephen Woods Ambleside AC 05:53:30
69 Selwyn Wright Ambleside AC 05:53:30
73 Ian Hay V40 Highland Hill Runners 05:58:37
74 Kathy Gott L Clayton-le-Moors Harriers 06:04:14
75 Nicky Lavery L Helm Hill Runners 06:05:58
76 Andy Howie Pennine Fell Runners 06:06:24
77 Barrie Price V50 Hook Norton Harriers 06:06:28
78 Dave Finch US NSWU 06:06:52
79 David Freeman Arran Runners 06:07:01
80 John Boal V40 Victoria Park AC 06:07:10
81 Martin Hirst V40 Denby Dale Travellers 06:08:00
82 Martin Clark Clayton-le-Moors Harriers 06:09:06
83 Alan Kenny V40 Achille Ratti 06:09:29
83 Clare Kenny L Calder Valley Fell Runners 06:09:29
85 Tony Varley V40 Horwich RMI 06:10:45
86 Paul Helm Bingley Harriers 06:12:07
87 Ian Douglas 06:12:56
88 John Doyle V40 Lancaster & Morecambe AC 06:13:34
88 Christopher Merckel Lancaster & Morecambe AC 06:13:34
90 Maggie Gallagher L Dark Peak Fell Runners 06:14:00
91 David Fryer TVOC 06:15:32
92 Tim Houghton Cumberland Fell Runners 06:18:30
93 Billy Brooks V40 Lochaber AC 06:19:54
94 Roy Small Dark Peak Fell Runners 06:20:24
95 Andrew Hind Thames Hare & Hounds 06:21:12
96 Arthur Clarke V50 Ambleside AC 06:22:38
97 Frank Galbraith V50 Dark Peak Fell Runners 06:23:51
97 Peter Dyke V40 Dark Peak Fell Runners 06:23:51
99 Mel Cranmer V40 Pennine Fell Runners 06:27:57
100 Edward Watson V40 Northumberland Fell Runners 06:28:36
101 Colin Pritchard V40 Carnethy Hill Runners 06:28:40
102 Robin Price V40 Clayton-le-Moors Harriers 06:30:30
102 Thomas Mackie V40 Eryri Harriers 06:30:30
104 Steve Ahlberg V40 US NSWU 06:31:24
105 Simon Daws Telford AC 06:38:04
106 Jim Slinn V40 Lancaster & Morecambe AC 06:38:51
107 Peter McHale V40 Achille Ratti 06:39:28
108 Mark Beder US NSWU 06:39:36
109 Peter Farrington V40 Islay Kildalton AC 06:42:11
110 Jeff O'Konek US NSWU 06:52:01
111 Mark Hayler V40 Lancaster & Morecambe AC 07:03:11
111 Alex Brett V40 Highland Hill Runners 07:03:11
111 Thomas Higgs Lancaster & Morecambe AC 07:03:11
114 Anthony Lowe Jura Jura AC 07:04:54
115 Stu Elliott US NSWU 07:05:35
116 John Newby V50 Todmorden Harriers 07:23:41
117 Colin Imrie 07:26:54