Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

1994 Results

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

1    Mark Rigby                     Ambleside AC                03:06:59
2 Ian Holmes Bingley Harriers 03:10:10
3 Ian Ferguson Bingley Harriers 03:12:59
4 Andy Trigg Glossopdale Harriers 03:19:47
5 Andrew Peace Bingley Harriers 03:21:22
6 Paul Mitchell Bingley Harriers 03:37:06
7 Jack Holt V40 Clayton-le-Moors Harriers 03:41:44
8 Roger Boswell V40 03:43:34
9 Andy Styan V40 Holmfirth Harriers AC 03:44:09
10 Brian Clough Ambleside AC 03:45:13
11 Nigel Lanaghan 03:45:32
12 Mark Fleming Ambleside AC 03:46:05
13 Dennis Marshall Pennine Fell Runners 03:47:49
14 Marcus Covell Islay 03:49:33
15 Kieran Carr V40 Clayton-le-Moors Harriers 03:49:33
16 Scott Umpleby Lancaster & Morecambe AC 03:50:24
17 Mike Walford V40 Kendal AC 03:51:13
18 John Nuttall V50 Clayton-le-Moors Harriers 03:52:15
19 Phil Bateson 03:52:21
20 David Ibbetson V40 Glossopdale Harriers 03:53:07
21 Helene Diamantides L Carnethy Hill Runners 03:53:56
22 Robin Lawrence Bingley Harriers 03:53:57
23 Ifor Powell Shrewsbury AC 03:54:25
24 Keith Adams V40 Westerlands CCC 03:58:05
25 Tim Lofthouse Bingley Harriers 04:00:51
26 Stephen Rivers 04:01:24
27 Harry Twist Pennine Fell Runners 04:01:43
28 Andrew Spenceley Carnethy Hill Runners 04:02:21
29 Colin Taylor V40 Clayton-le-Moors Harriers 04:02:40
30 Donald MacPhee Islay Kildalton AC 04:02:47
31 Karl Webster Matlock AC 04:02:57
32 Andrew Thornber Bingley Harriers 04:04:23
33 Richard Scottney V40 Pennine Fell Runners 04:06:16
34 Simon Entwisle Pennine Fell Runners 04:07:16
35 Rob Jebb Bingley Harriers 04:08:08
36 Martin Hirst V40 Denby Dale Travellers 04:08:22
37 Davie Mack V40 Jura Jura AC 04:09:22
38 George Armstrong V50 Haddington ELP 04:10:52
39 Robert Davison Dark Peak Fell Runners 04:11:14
40 Ian Warhurst Pennine Fell Runners 04:11:28
41 John Crummett V40 Cumberland Fell Runners 04:13:54
42 Martin Clark Clayton-le-Moors Harriers 04:14:50
43 Peter Dowker V50 Kendal AC 04:19:14
44 Stephen Woods Ambleside AC 04:19:42
45 Rob Poole V40 Glossopdale Harriers 04:20:14
46 Alex Brett V40 Highland Hill Runners 04:20:37
47 Peter Browning Clayton-le-Moors Harriers 04:22:13
48 Vincent Wathey Pennine Fell Runners 04:22:58
49 Martin Cuddy Glossopdale Harriers 04:26:20
50 Steven Davis Middlesborough AC 04:26:35
51 Selwyn Wright Ambleside AC 04:29:04
52 Peter Griffies V40 Dark Peak Fell Runners 04:30:05
53 Howard Smith Achille Ratti 04:31:15
54 Gary Thorpe Ambleside AC 04:31:52
55 Ian Sanderson Telford AC 04:32:30
56 Alan McGillivray V50 Fife AC 04:32:54
57 Philip Helliwell V40 Bingley Harriers 04:33:39
58 Steven Wyatt Pennine Fell Runners 04:34:14
59 Derek Hewitt Kendal AC 04:34:21
60 Ruth Pickvance L Kendal AC 04:34:30
61 Carl Moriarty Pennine Fell Runners 04:34:37
62 Philip Bettney V40 Ambleside AC 04:35:04
63 Paul Phillips Eryri Harriers 04:35:13
64 John Linley V40 Northern Vets AC 04:35:33
65 Duncan Richardson Jura Jura AC 04:35:44
66 Ross Powell Eryri Harriers 04:35:58
67 Francis Uhlman V50 04:36:06
68 Graham Eccles Clayton-le-Moors Harriers 04:36:47
69 Neville Griffiths V40 Spectrum Striders 04:36:54
70 John Myers V40 Dark Peak Fell Runners 04:37:14
71 George Scott V40 Pennine Fell Runners 04:38:14
72 Colin Todd V40 Harrogate AC 04:38:45
73 Joe Faulkner Eden Runners 04:39:38
74 Andy Wadsworth Hunters Bog Trotters 04:39:46
75 David Hill V40 North Wales Road Runners 04:40:17
76 Alison Bramall LV35 Ambleside AC 04:40:52
77 Martin Rasgauski V40 Eryri Harriers 04:42:38
78 Peter Shaw Hunters Bog Trotters 04:42:44
79 Andrew Hind Thames Hare & Hounds 04:43:52
80 Amanda Isdale LV35 Bingley Harriers 04:44:24
81 John Marsh V40 Teviotdale Harriers 04:46:29
82 Barbara Evans L Shropshire Shufflers 04:49:06
83 David Miller V40 Irvine AC 04:49:41
84 Ian Chrystal V50 Lochaber AC 04:51:01
85 Neil Goldsmith V40 Dark Peak Fell Runners 04:51:17
86 Albert Sunter Horwich RMI 04:54:11
87 Edward McGrath Achille Ratti 04:54:11
88 Maggie Gallagher LV35 Dark Peak Fell Runners 04:56:21
89 Roy Small V40 Dark Peak Fell Runners 04:58:06
90 Anthony Lowe Jura Jura AC 04:58:11
91 Hilary Searle L Lochaber AC 04:58:50
92 Hugh Cotton V40 Dark Peak Fell Runners 04:59:06
93 Steve Edmondson 05:00:39
94 Barry Pearce Salford Harriers 05:00:56
95 Patrick Green V50 Denby Dale Travellers 05:01:54
96 Colin Grime V40 Rowntrees AC 05:02:26
97 Elaine Wright L Ambleside AC 05:03:29
98 Robert Mitchell V50 Teviotdale Harriers 05:03:50
99 Peter Dyke V40 Dark Peak Fell Runners 05:03:52
100 Frank Fielding V40 Pennine Fell Runners 05:04:17
101 Christopher Merckel V40 Lancaster & Morecambe AC 05:05:05
102 Gordon Greig V40 Fife AC 05:05:09
103 Chris Fox V40 Fife AC 05:05:30
104 John Doyle V40 Lancaster & Morecambe AC 05:06:28
105 Michael Black 05:07:51
106 William Calvert Bingley Harriers 05:08:29
107 Gerry Goldsmith LV35 Dark Peak Fell Runners 05:08:43
108 Michael Hetherton V40 Rowntrees AC 05:10:40
109 Mike Bell V40 Cumberland Fell Runners 05:12:06
110 Clare Kenny L Calder Valley Fell Runners 05:12:08
111 Chris Speight Ambleside AC 05:12:08
112 Maurice Musson V40 Dark Peak Fell Runners 05:13:18
113 Godfrey Hall V50 Pennine Fell Runners 05:14:03
114 Mike Browell V40 Dark Peak Fell Runners 05:15:07
115 Mark Hayler V40 Lancaster & Morecambe AC 05:16:14
116 Jim Slinn V40 Lancaster & Morecambe AC 05:16:15
117 Nigel Rose V50 Carnethy Hill Runners 05:17:29
118 Simon Farrington Islay Kildalton AC 05:17:34
119 Peter Farrington V50 Islay Kildalton AC 05:17:34
120 Mel Cranmer V40 Pennine Fell Runners 05:18:13
121 Michael Ford V40 Bingley Harriers 05:19:05
123 Jim McWhinnie Carnethy Hill Runners 05:21:40
124 George Diprose Dark Peak Fell Runners 05:24:05
125 Peter Sturgess Long Eaton AC 05:31:18
126 Peter Garson 05:32:05
127 Andrew Clarke Black Combe Runners 05:33:09
128 Jim Smith V50 Todmorden Harriers 05:34:47
129 Edward Watson V40 Northumberland Fell Runners 05:37:47
130 Michael Brickell V40 05:39:05
131 Nigel Pratton V50 Wirral AC 05:40:52
132 Hilary Spenceley LV35 Carnethy Hill Runners 05:42:21
133 Robert Murphy Islay 05:45:03
134 Peter Baines V40 05:45:03
135 Chris Osmond V40 Westerlands CCC 05:47:50
136 Phil Haygarth Kendal AC 05:50:31
137 Charlotte Roberts LV35 Northumberland Fell Runners 05:50:41
138 John Newby V60 Todmorden Harriers 05:53:52
139 Graham Benny V40 Westerlands CCC 05:54:19
140 Simon Fowler 05:55:00
141 Ian Johnson V40 Pennine Fell Runners 06:02:07
142 Frank Galbraith V50 Dark Peak Fell Runners 06:03:06
143 Thomas Mackie V50 Eryri Harriers 06:03:56
144 Ken Peart V50 Gritstone Club 06:15:07
145 Sheila Lloyd LV35 Eryri Harriers 06:15:34
146 Eric Brown V40 Carnethy Hill Runners 06:21:27
147 Kath Cameron L Howgill Harriers 06:25:53
148 Paddy Finn Howgill Harriers 06:25:53
149 Gordon Trevor V40 Shrewsbury AC 06:26:15
150 Alan Ainsworth V50 Todmorden Harriers 06:27:12
151 Arthur Clarke V60 Ambleside AC 06:30:39
152 John McCall V40 Pennine Fell Runners 06:49:51
153 David Maddox V40 Jura Denby Dale Travellers 06:56:11
154 Stephen Cribb Dark Peak Fell Runners 06:58:04
Alex Gabb Hillingdon AC retired
Robert Johnson Denby Dale Travellers retired
Peter Lambert Clayton-le-Moors Harriers retired
Gregory Shepherd retired