Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

1998 Results

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

1    Andy Trigg                     Glossopdale Harriers        03:45:41
2 Robin Lawrence Bingley Harriers 03:46:51
3 Adrian Jones V40 Glossopdale Harriers 03:47:02
4 John Hunt Cumberland Fell Runners 03:50:21
5 Jack Holt V40 Clayton-le-Moors Harriers 03:53:05
6 Peter Smith Ambleside AC 03:55:26
7 Davie Mack V50 Jura Jura AC 03:59:53
8 Rob Jebb Bingley Harriers 04:01:28
9 Mark Shaw Jura Jura AC 04:06:22
10 Bob Mitchell V40 North York Moors AC 04:10:58
11 Joe Blackett Middlesborough AC 04:14:53
12 Colin Moses Bingley Harriers 04:15:21
13 Kieran Carr V50 Clayton-le-Moors Harriers 04:15:43
14 Andy Styan V50 Holmfirth Harriers AC 04:16:13
15 Frank Fielding V40 Pennine Fell Runners 04:17:50
16 Ian Warhurst Pennine Fell Runners 04:18:41
17 Andrew Spenceley Carnethy Hill Runners 04:19:56
18 Nigel Lanaghan 04:22:32
19 Paul Clavey Kendal AC 04:27:52
19 Richard Pow 04:27:52
21 Simon Entwisle V40 Pennine Fell Runners 04:28:01
22 Scott Umpleby Lancaster & Morecambe AC 04:28:05
23 Craig Rozga Jura Jura AC 04:30:06
24 Peter Browning Clayton-le-Moors Harriers 04:30:59
25 Dave Gamble Middlesborough AC 04:31:05
26 Murdo MacLeod V40 Westerlands CCC 04:31:51
27 Stephen Bottomley Eccleshill 04:32:22
28 Andy Treweeke Mersey Fell Runners 04:32:31
29 Gary Burnip Middlesborough AC 04:32:49
30 Neil Martin Lomond Hill Runners 04:33:04
31 Trefor Jones Eryri Harriers 04:33:22
32 Daniel Moran Jura Jura AC 04:33:57
32 Graham Rozga Jura Jura AC 04:33:57
34 Andrew Barr Mid Argyll AC 04:34:51
35 Albert Sunter Horwich RMI 04:35:11
36 Jon Fyne 04:35:14
37 Marcus Covell Islay 04:35:20
38 Martin Reid Jura Jura AC 04:36:18
39 John Donnelly Westerlands CCC 04:36:35
40 Steve Barnard Eryri Harriers 04:38:48
41 David Allen Dark Peak Fell Runners 04:43:46
42 Richard Scottney V40 Pennine Fell Runners 04:46:11
43 George Scott V45 Pennine Fell Runners 04:48:06
44 Martin Hirst V40 Denby Dale Travellers 04:51:35
45 Charles Campbell Westerlands CCC 04:54:25
46 Manuel Gorman Westerlands CCC 04:54:25
47 Roger Boswell V40 04:55:21
48 Stephen Davies V40 Middlesborough AC 04:55:56
49 Ronnie Roberts V40 Eryri Harriers 04:56:20
50 Alan Brentnall V40 Pennine Fell Runners 04:56:28
51 Liz Cowell L Keswick AC 04:56:54
52 Mike Berry V40 Black Combe Runners 04:57:07
53 Alan Kenny V40 Achille Ratti 04:57:24
54 Peter Gorvett V50 Dark Peak Fell Runners 04:57:31
55 Ian Bimrose V50 Arran Runners 04:59:29
56 Peter Eagan Keswick AC 04:59:41
57 John Nuttall V50 Clayton-le-Moors Harriers 05:01:21
58 Julian Donnelly Darwen Dashers 05:01:29
59 Philip Bettney V40 Ambleside AC 05:02:16
60 Jim Rogers East Hull Harriers 05:04:33
61 Alex Brett V40 Jura Highland Hill Runners 05:04:42
62 Barry Johnson V50 Cumberland Fell Runners 05:06:20
63 Colin McAndrew V40 Lochaber AC 05:06:44
64 Colin Ross Lochaber AC 05:08:59
65 Jonathan Broxap V40 Kendal AC 05:10:57
66 Roy Small V40 Dark Peak Fell Runners 05:14:08
67 Nick Hambrey V40 Kendal AC 05:15:21
68 Nick Harris V40 Rossendale Harriers 05:19:58
69 Paul Sanderson Dark Peak Fell Runners 05:20:30
70 Stewart McKinnon 05:20:55
71 Selwyn Wright V40 Ambleside AC 05:24:37
72 Peter Garson 05:27:11
72 Tim Richardson 05:27:11
74 Robert Cranston Teviotdale Harriers 05:30:37
75 Mike Bell V40 Cumberland Fell Runners 05:32:35
76 Rick Robson V40 Mercia Fell Runners 05:37:29
77 Peter Dowker V50 Kendal AC 05:41:27
78 David Hill V50 North Wales Road Runners 05:41:41
79 Tony Spicer V40 Rossendale Harriers 05:42:41
80 Donald Smith V50 Westerlands CCC 05:43:25
81 Brian Martin V50 Mynydd Wyr De Cymru 05:43:42
82 Mick Robinson Notts AC 05:46:15
83 Richard Clarke V50 North York Moors AC 05:49:14
84 Andrew Laing Middlesborough AC 05:50:42
85 Jamie Fulton Dark Peak Fell Runners 05:52:04
86 Tony Varley V50 Horwich RMI 06:11:44
87 Rik Tye RAF Cosford 06:12:19
88 Reg Bray Catterick 06:12:20
89 Dave Lockwood V50 Dark Peak Fell Runners 06:13:17
90 Tom Westgate Dark Peak Fell Runners 06:13:17
91 Colin Wilson Glasgow Triathlon Club 06:21:50
92 Stewart Gardner V40 Northumberland Fell Runners 06:25:26
92 Charlotte Roberts LV40 Northumberland Fell Runners 06:25:26
94 Carl Moriarty Pennine Fell Runners 06:27:38
95 Peter Farrington V50 Islay Kildalton AC 06:36:26
96 Kester Wigram NZ 06:39:20
97 Jenny Heming L Eryri Harriers 06:42:16
98 Michael Milmoe V40 Forres Harriers 06:46:17
99 Drew Turnbull V50 Westerlands CCC 06:46:17
100 Robert Mason V50 Totley AC 06:56:43
101 Peter Noble V40 Achille Ratti 06:56:43
102 Jim Smith V50 Todmorden Harriers 07:10:14
103 Edward Watson V40 Northumberland Fell Runners 07:52:03
David Annandale V40 East Hull Harriers retired
Eric Brown V40 Carnethy Hill Runners retired
John Cox V50 Middleton retired
John Craven Islay Kildalton AC retired
John Doyle V40 Lancaster & Morecambe AC retired
Neville Griffiths V50 Spectrum Striders retired
Mark Hayler V50 Lancaster & Morecambe AC retired
Steve Murdoch Border Harriers retired
Paul Phillips Eryri Harriers retired
Martin Potter V50 Mercia Fell Runners retired
Martin Rasgauski V40 Eryri Harriers retired
Chris Speight Ambleside AC retired
Hilary Spenceley LV40 Carnethy Hill Runners retired
Andrew Thornber Bingley Harriers retired
Philip Wiegmann V50 Eden Runners retired