Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

2000 Results

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

1    Mark Rigby                     Ambleside AC                 03:16:14
2 Siggy Gould Bingley Harriers 03:23:22
3 Robin Lawrence Bingley Harriers 03:39:58
4 Duggie Gillespie Solway RC 03:52:20
5 Ian Cowie V40 Mercia Fell Runners 03:54:46
6 Jack Holt V50 Clayton-le-Moors Harriers 03:55:30
7 Paul Cadman Mercia Fell Runners 03:56:00
8 Kieran Carr V50 Clayton-le-Moors Harriers 03:56:13
9 Nicholas Bulloss Arran Runners 03:57:09
10 Colin Brash Girvan AC 03:57:17
11 Andy Styan V50 Holmfirth Harriers AC 04:01:36
12 Craig Brown Ochil Hill Runners 04:03:11
13 Dave Jeffs 04:03:42
14 Andrew Spenceley V40 Carnethy Hill Runners 04:05:47
15 Peter Browning V40 Clayton-le-Moors Harriers 04:06:20
16 Dave Makin Achille Ratti 04:06:29
17 Davie Mack V50 Jura Jura AC 04:13:05
18 Gordon Pryde V40 Lomond Hill Runners 04:13:40
19 Colin Fray V40 Pennine Fell Runners 04:14:19
20 Scott Balfour V50 Edinburgh Triathletes 04:15:22
21 Jennifer Rae L Ambleside AC 04:15:38
22 Frank Fielding V40 Pennine Fell Runners 04:16:14
23 Stephen Murray Ochil Hill Runners 04:18:22
24 Martin Hirst V50 Denby Dale Travellers 04:20:07
25 David Smith 04:21:29
26 Polly Gibb L Mercia Fell Runners 04:21:51
27 Peter Buchanan V40 Ochil Hill Runners 04:22:09
28 Jonathan Broxap V40 Kendal AC 04:22:28
29 Ian Warhurst V40 Pennine Fell Runners 04:22:48
30 Richard Scottney V50 Pennine Fell Runners 04:23:15
31 Rigby Jerram Kendal AC 04:24:37
32 Phil Hodgson V40 Todmorden Harriers 04:25:10
33 Glen Davies V40 Mercia Fell Runners 04:27:55
34 Donald McLean V40 Lomond Hill Runners 04:30:53
35 Craig Rozga Jura Jura AC 04:32:06
36 Murdo MacLeod V40 Westerlands CCC 04:32:07
37 John Anderson Mid Argyll AC 04:35:36
38 Ray Green Saddleworth Runners 04:37:37
39 Paul Sanderson Dark Peak Fell Runners 04:39:57
40 George Scott V50 Pennine Fell Runners 04:40:49
41 Dawn Scott L Lochaber AC 04:41:44
42 Martin Clark V40 Clayton-le-Moors Harriers 04:42:25
43 Alan Kenny V50 Achille Ratti 04:42:39
44 Roy Small V40 Dark Peak Fell Runners 04:42:40
45 Alasdair McDougall Inverness Harriers 04:43:36
46 Andy Gore Cheltenham Harriers 04:44:40
46 Kevin Spilman Cheltenham Harriers 04:44:40
48 James Hyde Islay 04:45:49
49 Sandy Presly V50 Wolds Veterans RC 04:46:38
50 Rick Robson V40 Mercia Fell Runners 04:47:25
51 Alasdair McEachan 04:47:34
52 Peter Dowker V50 Kendal AC 04:47:47
53 Christine Menhennet LV40 Westerlands CCC 04:48:04
54 Dale Wilkinson Rochdale Harriers 04:48:33
55 John Goldsworthy V40 Galloway Harriers 04:49:04
56 Eddie Dealtry V50 Ochil Hill Runners 04:49:54
57 Jamie Thin Carnethy Hill Runners 04:50:42
58 Graham Watson 04:52:50
59 Derek Hewitt V40 Kendal AC 04:54:31
60 Rupert Kempley Pudsey & Bramley AC 04:54:46
61 James Hardie Lomond Hill Runners 04:54:47
62 Alex Brett V40 Highland Hill Runners 05:11:07
63 Malcolm Coles V50 Skyrac 05:13:05
64 Jim Slinn V50 Lancaster & Morecambe AC 05:15:17
65 Ian McManus V50 Irvine AC 05:16:21
66 Alan Brentnall V50 Pennine Fell Runners 05:18:00
67 Richard Topliss Pennine Fell Runners 05:18:10
68 Neil Clayton V50 Skyrac 05:19:22
69 Michael Laing Army 05:21:00
70 Hilary Spenceley LV40 Carnethy Hill Runners 05:22:00
71 Phil Davis Pudsey & Bramley AC 05:27:52
72 Bob Hughes V40 Ochil Hill Runners 05:29:57
73 Gill Harris LV40 Mercia Fell Runners 05:33:19
74 Charlotte Roberts LV40 Northumberland Fell Runners 05:35:36
75 Rachael Gooch LV40 Ilkley Harriers 05:35:46
76 Liz Hawkins L Edinburgh Triathletes 05:36:50
77 Stewart Gardner V40 Northumberland Fell Runners 05:37:58
78 Alison Brentnall LV50 Pennine Fell Runners 05:39:20
79 Kevin Saville Dark Peak Fell Runners 05:40:10
80 Andrew McNaught Girvan AC 05:40:51
81 Barry Chapman V50 Todmorden Harriers 05:41:26
82 Paul Bates V40 Lancaster & Morecambe AC 05:42:17
83 Barry Evans V40 Shrewsbury AC 05:42:22
84 Nat Taylor V40 Girvan AC 05:45:55
85 Gordon Trevor V50 Shrewsbury AC 05:46:38
86 Lee Thompson Clayton-le-Moors Harriers 05:48:32
87 David Gilmour V50 Jura Jura AC 05:48:32
88 David Hainsworth V50 Fellandale 05:49:12
89 Mandy Goth LV40 Todmorden Harriers 05:50:10
90 Richard Collins V50 Highland Hill Runners 05:56:39
91 Allan MacDonald Jura Jura AC 06:00:33
92 Jane Saul L Northumberland Fell Runners 06:03:03
93 Noreen Jennison LV40 Westerlands CCC 06:03:38
94 Dylan Williams Army 06:07:38
95 Ronald McDonald Jura Jura AC 06:08:55
95 Anne Buckley L Salford Harriers 06:08:55
97 John Doyle V40 Lancaster & Morecambe AC 06:09:57
98 Mick Robinson V40 Notts AC 06:14:29
99 Arthur Clare-Hay V50 Mercia Fell Runners 06:17:34
100 David Wolfendale V40 Bowland Fell Runners 06:18:10
101 Jim Smith V60 Todmorden Harriers 06:26:03
102 Elaine Wright L Ambleside AC 06:27:16
103 Graham Maud V40 Fellandale 06:33:02
104 Alastair Noble V40 Girvan AC 06:43:03
105 Dave Prentice V50 06:46:18
106 David Attwood Mid Argyll AC 06:47:20
107 Roger Snaith Army 06:54:46
108 Arthur Clarke V60 Ambleside AC 07:06:08
109 Jim McAulay Jura Jura AC 07:13:00
109 Angus Paton Strathclyde Fire Brigade AC 07:13:00
111 William Corson Islay Kildalton AC 07:15:50
John Newby V60 Todmorden Harriers retired
Dave Jones V50 Pennine Fell Runners retired
Heather Maud L Fellandale retired
Paul Jones Army retired
Chris Williams Army retired
Stuart Gillespie Jura retired
Nigel Lanaghan retired
Menzies Macaffer Islay retired