Sponsored by the Isle of Jura Distillery
The Isle of Jura Fell Race

2011 Results

CLICK FOR ISLE OF JURA DISTILLERY WEBSITE

Pos No FirstName LastName Club AgeCat Time
1 175 Es Tresidder Dark Peak M 3:21:51
2 145 Ian Holmes Bingley MV40 3:28:33
3 141 Andrew Fallas Carnethy M 3:29:47
4 54 Dave Aucott Dark Peak MV40 3:38:47
5 105 Dan Gay HBT M 3:42:06
6 60 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak M 3:43:22
7 127 Chris Near Eryri M 3:43:31
8 106 Alasdair Anthony Ochil M 3:44:59
9 53 Matthew Roberts Eryri M 3:48:27
10 117 Andrew Jebb Bingley M 3:50:25
11 169 Mark Harris Fife MV40 3:51:28
12 58 Richard Mellon Bowland M 3:52:31
13 7 Michael Green Horwich MV40 3:52:36
14 98 Neil Northrop Dark Peak M 3:52:49
15 8 Jon Coe Dark Peak M 3:53:28
16 93 Sam Smith Eryri M 3:57:11
17 87 Matthew Hulley Dark Peak M 3:57:22
18 176 Alan Smith Deeside MV50 3:57:57
19 180 Martin Holroyd Borrowdale MV40 3:58:00
20 185 Dave Wilby Ilkley M 3:58:56
21 181 Adrian Davies Carnethy MV40 4:00:52
22 131 Matthew Fortes Eryri M 4:01:53
23 121 Philip Price Team Cruachan M 4:04:19
24 191 Hodge Graysun Ambleside M 4:05:52
25 45 Sam Barron Lonsdale M 4:06:59
26 51 Noel Craine Eryri MV40 4:07:24
27 167 Jonathan Knox Anster Haddies MV40 4:08:03
28 103 Steve Turland Ilkley MV40 4:08:28
29 62 Dave Ward Pennine M 4:09:08
30 132 Sarah Ridgway Eryri FV40 4:09:29
31 130 Chris Reade Bowland MV40 4:10:01
32 86 Alan Gilkison Westerlands MV40 4:10:21
33 124 Muir Morton Pennine M 4:17:54
34 202 Julien Minshull Glossopdale MV40 4:18:07
35 110 Gavin Williams Dark Peak MV40 4:18:47
36 16 Fiona Maxwell Shettleston FV50 4:19:47
37 129 Wil Spain Dark Peak M 4:20:26
38 75 Edward Harmer Eryri MV40 4:20:59
39 56 Craig Love Dundee Hawkhill MV40 4:21:07
40 71 Iain Walker Helensburgh M 4:23:40
41 149 Alastair Pringle Shettleston MV40 4:24:08
42 28 David Jackson Achille Ratti M 4:26:48
43 168 Graham Kirby Fife MV40 4:27:47
44 113 Bill Breckenridge Shettleston MV40 4:27:57
45 102 Stuart Pitches Ilkley MV40 4:28:25
46 31 Andy Trigg Pennine MV40 4:28:56
47 10 Jack Holt Clayton MV60 4:29:23
48 39 Alistair Meikle UA M 4:29:36
49 171 John Boyle Dark Peak MV40 4:31:03
50 146 David Sykes Dark Peak M 4:31:03
51 76 Gregor Heron Carnethy MV40 4:36:10
52 194 Colin Moses Wharfedale MV40 4:36:20
53 196 Rob Fletcher Jura AC M 4:36:46
54 111 Peter Bradley Manx Fell Runners M 4:37:29
55 151 David Buckden UA M 4:39:28
56 150 Michael Vogler Black Combe M 4:40:13
57 85 Ally Beaven UA M 4:40:59
58 94 Stewart Bellamy Mercia MV40 4:41:39
59 144 David Marshall M. Keynes Cosmics M 4:42:12
60 9 Andy Gibbons Warrington RR M 4:42:24
61 52 Jack Scannell Eryri MV40 4:42:28
62 137 Andrew Spenceley Carnethy MV50 4:43:28
63 203 John Hewitt Glossopdale MV40 4:43:54
64 125 David Harvey Pennine MV40 4:44:50
65 170 Gus French Pennine MV50 4:45:36
66 104 Sarah O'Neil HBT F 4:45:44
67 126 Jamie Baron Black Combe MV40 4:45:51
68 160 Greg Rimmer Dark Peak MV40 4:46:52
69 163 Tim Ray Dark Peak M 4:47:42
70 23 Bill Maxwell Shettleston MV50 4:47:54
71 47 Dave Makin Achille Ratti MV50 4:46:00
72 43 David Malia Mercia MV40 4:48:28
73 3 Andrew Sutton Marshall M Keynes M40 4:48:42
74 48 Alison Raw Bingley FV40 4:49:59
75 165 Andrew Stuart UA M 4:51:43
76 198 Innes Muir Jura AC M 4:52:05
77 166 Laurie Anderson Fife MV50 4:52:32
78 152 Tom Westgate Dark Peak MV50 4:53:10
79 88 Neil Campbell Carnethy MV50 4:53:13
80 70 Ali Thomas Eryri FV40 4:53:43
81 12 John Doyle Pennine MV40 4:55:25
82 84 William Ross Black Combe MV40 4:56:04
83 24 Colin Jones Horwich MV40 4:56:17
84 77 Helen Bonsor Carnethy F 4:56:22
85 186 Alistair Bloxham Dumfries RC M 4:56:46
86 34 Simon Nadin HHR MV40 4:57:29
87 90 Ian Horne Eden Runners M 4:59:04
88 123 Wendy Dodds Clayton FV60 4:59:14
89 30 Martin Farrar Skyrac MV40 5:03:03
90 159 Colin Brash Girvan MV40 5:03:27
91 25 Ian Warhurst Pennine MV50 5:03:40
92 11 Nigel Thomas Helm Hill MV40 5:03:46
93 41 Gary Allsopp Settle MV40 5:05:02
94 118 Phil Hodgson Todmorden MV50 5:07:15
95 114 Robert Pritchard Skyrac MV50 5:08:41
96 92 Richard Garside UA M 5:08:54
97 189 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FV40 5:09:47
98 193 Luke Latimer Jura AC M 5:09:55
130 130 Donald J MacPhee Islay MV50 5:10:30
100 55 Dave Mitchell Dundee Hawkhill MV40 5:10:30
101 37 Neil Hankinson Warrington Road R M 5:11:31
102 5 Stephen Woods Ambleside MV50 5:12:19
103 108 Andrew Black Wharfedale MV40 5:12:46
104 122 Dave Wiseman Northumberland MV40 5:15:36
105 21 Stewart Barrie HBT MV40 5:15:56
106 192 Anna Forrest Ambleside FV40 5:16:06
107 80 Peter Hubbard UA M 5:16:16
108 68 Peter Tayler Black Combe MV40 5:16:17
109 138 Tom Chesters Sidmouth RC M 5:16:33
110 139 Chris Bell UA M 5:16:33
111 66 Murdo Macleod Westerlands MV50 5:16:49
130 50 Richard Hopkinson Dark Peak MV60 5:21:40
113 27 Neil Sidaway Cumberland MV40 5:22:32
114 20 Gavin Coventry Thirsk & Sowerby MV40 5:22:43
115 195 Jon Underwood Calder Valley MV40 5:24:07
116 157 Alan Brentnall Pennine MV60 5:25:14
117 183 Rigby Jerram Kendal MV40 5:26:43
118 79 Angus Bowman Lomond HR MV50 5:26:59
119 32 Albert Sunter Horwich MV50 5:27:28
120 57 Steve Matthews Dundee Hawkhill M 5:27:38
121 46 John Osborne Settle M 5:27:49
122 42 Alan Wilson Tinto MV40 5:28:04
123 100 Roderick Pugh Kilmarnock MV50 5:28:29
124 97 Andrew Hearle Mercia MV50 5:28:55
125 134 Richard Topliss Pennine MV40 5:30:20
126 133 Lee Procter Helm Hill M 5:30:58
127 188 Simon Phipps Dark Peak MV40 5:31:50
128 201 Andy Howie Pennine MV50 5:31:50
129 143 Ian Page Wharfedale MV40 5:32:23
130 130 Rod Sutcliffe Calder Valley MV50 5:33:22
131 38 Nick Hewitt Bowland MV50 5:34:06
132 147 Donna Claridge Dark Peak FV40 5:36:25
133 96 Simon Froude UA MV50 5:37:42
134 17 Ian Cowie Mercia MV50 5:38:47
135 18 Huw Davies Mercia M 5:38:47
136 19 Glen Davies Mercia MV50 5:38:48
137 81 John Taylor Bowland MV60 5:40:05
138 153 Simon Templeman Ochil MV40 5:40:52
139 197 Mark Pearce Penistone Footpath MV40 5:40:52
140 116 John Donnelly Westerlands MV40 5:41:15
141 115 Paula Cowan Westerlands FV40 5:41:15
142 172 Philip Devine Kendal MV40 5:41:49
143 173 Alan Kenny Achille Ratti MV60 5:41:57
144 136 Laura Martin Otley FV40 5:44:00
145 22 John Broxap Kendal MV50 5:45:28
146 82 Paul Meiring UA M 5:46:00
147 158 Joanna Schreiber Pudsey & Bramley FV40 5:47:05
148 4 Stephani Coe Dark Peak F 5:48:28
149 59 John Hamer Westerlands MV40 5:48:31
150 162 Elaine Rose Pennine FV40 5:50:18
151 15 Stephen Kennaugh Manx Fell Runners M 5:50:56
152 78 Cameron Scott Carnethy MV40 5:51:21
153 36 Susan Johnston Corstorphine FV40 5:52:12
154 72 Sarah Walker Helensburgh F 5:53:13
155 44 Roy Small Dark Peak MV50 5:55:17
156 13 Dave Till Helm Hill MV50 5:56:39
157 174 Tilly Smith Deeside FV50 5:57:43
158 119 Stephen Johnston Milburn Harriers MV40 5:58:36
159 101 Chris Beadle Holmfirth MV40 5:58:57
160 67 Martin Hirst Denby Dale Trav'lers MV60 5:59:38
161 107 Susan Hodgkinson Black Combe F 6:00:09
162 187 Penny Collier Dark Peak FV40 6:00:29
163 1 Richard Wade Holmfirth MV40 6:01:48
164 61 Richard Hakes Dark Peak MV50 6:02:02
165 142 Derek Middleton Islay M 6:05:24
166 120 David Johnson Northumberland MV50 6:06:47
167 156 Mark Graham CFR M 6:09:47
168 177 Alison Brentnall Pennine FV60 6:10:17
169 140 Michael Walton Jura AC M 6:11:03
170 148 Dave Lockwood Dark Peak MV60 6:12:46
171 91 Michael Black UA MV50 6:13:26
172 69 Matt Podd Otley MV50 6:13:29
173 190 Mick Fowler UA MV50 6:16:44
174 83 Eddie Dealtry Ochil MV60 6:17:23
175 65 Martin Whitehead Calder Valley MV50 6:18:09
176 64 Dave Culpan Calder Valley MV40 6:18:22
177 29 Jamie Fulton Dark Peak MV50 6:20:40
178 135 Trevor Wilson BARF MV50 6:22:29
179 63 Linday Cunningham Jura AC M 6:22:33
180 128 Pilar Near Eryri F 6:24:46
181 74 Richard Clarke NYM MV60 6:30:35
182 184 Richard Leonard Todmorden MV50 6:32:27
183 182 Rhys Watkins Todmorden MV40 6:32:28
184 178 Mandy Goth Todmorden FV50 6:35:22
185 73 Selwyn Wright Ambleside MV50 6:37:50
186 155 Warren Pole UA M 6:46:24
187 40 Jo Bowen Pennine F 6:49:48
188 164 Jennifer Gaskell UA F 6:52:15
189 14 Brian Howie Carnethy MV60 7:01:28
190 95 Sophie Brown Ilkley F 7:08:46
191 33 Tony Varley Horwich MV60 7:14:49
192 89 Mick Robinson Notts AC MV50 7:19:05
dnf 2 Pat McIver Black Combe MV40  
dnf 6 Arthur Clare-Hay Mercia MV60  
dnf 26 George Scott Pennine MV60  
dnf 35 Louise Nadin HHR FV50  
dnf 49 Robin Lawrence Bingley M  
dnf 109 John McEwan Ochil MV40  
dnf 154 David Watson Black Combe MV40  
dnf 161 Grant Rozga Jura AC M  
dnf 179 Giles Perring Jura AC MV50  
dnf 199 Cameron Murray Carnethy MV40  
dnf 200 Sonja Vietoris UA FV50