Pos No FirstName LastName Club AgeCat TIME
1 160 Hector Haines HBT M 3:18:29
2 147 Andrew Fallas Carnethy M 3:24:43
3 182 Ian Holmes Bingley MV40 3:28:32
4 85 Neil Northrop Dark Peak M 3:31:24
5 97 Alasdair Anthony Ochil M 3:32:20
6 36 Tom Brunt Dark Peak MV40 3:34:35
7 206 Mark Harris Fife MV40 3:35:20
8 26 Stewart Whitlie Carnethy MV50 3:36:03
9 137 Richard Mellon Bowland MV40 3:36:17
10 110 Alan Smith Deeside MV50 3:45:42
11 90 Adrian Davis Carnethy MV50 3:51:41
12 131 Joe Mercer SELOC M 3:51:44
13 115 Manny Gorman Westerlands MV40 3:51:50
14 154 Gary Thorpe Ambleside MV40 3:52:00
15 200 Simon Patton Dark Peak MV40 3:52:09
16 106 John Helme Ambleside M 3:52:21
17 189 Nicholas Barber Pennine M 3:53:53
18 51 Scott Umpleby UA MV40 3:54:28
19 193 Dave Ward Pennine M 3:54:41
20 31 Jasmin Paris Carnethy F 3:54:51
21 29 Michael Reid Carnethy M 3:56:46
22 155 Helen Bonsor Carnethy F 3:59:12
23 112 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak M 4:00:07
24 201 John Boyle Dark Peak MV40 4:00:26
25 156 Dave Eiser Ochil M 4:01:49
26 145 Pete Kidd SELOC M 4:03:07
27 210 Jonathan Knox Anster Haddies MV40 4:03:28
28 92 David Jackson Achille Ratti M 4:06:48
29 165 Chris Jones MDC M 4:07:52
30 194 Matthew Hulley Dark Peak M 4:10:07
31 132 Scott Hitchen Rossendale M 4:11:02
32 161 Nigel Wood Coniston M 4:11:05
33 88 Richard Houghton Macclesfield MV40 4:11:09
34 186 Stewart Bellamy Mercia MV40 4:11:25
35 41 Alan Gilkison Westerlands MV40 4:12:24
36 22 Bruce Poll Lochaber MV40 4:12:31
37 86 Leigh Warburton Bowland MV50 4:13:21
38 46 Jon Gay Lochaber MV40 4:13:43
39 218 Dave Sykes Dark Peak M 4:16:36
40 32 Vaclav Paris UA M 4:17:36
41 162 Richard Talbot Ambleside M 4:17:52
42 56 David Murray Ochil MV40 4:18:43
43 109 Declan O'Duffy Bowland MV50 4:20:51
44 75 Grant Macdonald Bellahouston M 4:21:24
45 211 Julien Minshull Glossopdale MV50 4:22:46
46 20 Iain Walker Westerlands M 4:22:57
47 34 Alex McVey Carnethy M 4:23:26
48 60 Julian Barrett UA M 4:23:39
49 33 John Ryan Carnethy M 4:25:05
50 107 Steve Sweeney Bowland MV40 4:25:06
51 84 Niall McAlinden Westerlands M 4:26:40
52 113 Tom Beasant Dark Peak M 4:27:56
53 208 Adam Harris Shettleston M 4:28:46
54 25 David Scott Ochil MV50 4:29:02
55 164 Andy Blackett Durham M 4:29:47
56 159 Jules Coleman Lonsdale MV40 4:30:19
57 179 David Marshall Cosmic M 4:30:47
58 128 Andrew Stuart UA M 4:31:14
59 222 Colin Moses Wharfedale MV40 4:31:49
60 94 Robert Taylor Pennine MV60 4:32:21
61 14 Richard Coombs Central MV40 4:32:56
62 101 Will Spain Dark Peak M 4:34:28
63 100 Heather-Catherine Marshall Dark Peak F 4:34:58
64 199 Greg Rimmer Dark Peak MV50 4:35:10
65 9 Julian Warman HBT MV40 4:35:24
66 183 Michael Jones Black Combe M 4:35:35
67 67 Steve Gibbons UA MV50 4:36:40
68 23 Alan Kirk Pennine MV50 4:36:53
69 170 Brian Horn Borrowdale MV50 4:37:17
70 5 Jack Holt Clayton MV60 4:37:18
71 223 Dave Soles Pennine MV50 4:38:30
72 203 Gavin Williams Dark Peak MV50 4:40:04
73 73 Andy Preston Rossendale M 4:41:18
74 202 Martin Holroyd Borrowdale MV40 4:41:43
75 167 Brendan Bolland Horwich MV40 4:42:55
76 68 Timothy Martin Dark Peak M 4:44:17
77 117 Albert Sunter Horwich MV50 4:44:27
78 7 Tim Watson Eryri MV40 4:44:30
79 21 Paul Jones Eryri MV40 4:44:31
80 4 Andy Trigg UA MV50 4:44:51
81 141 Robert Green Horwich MV50 4:44:59
82 27 Alasdair Hood Fife MV50 4:45:17
83 74 Paul Simpson Kendal MV50 4:45:40
84 195 Geoff Briggs Pennine MV50 4:45:51
85 48 John Doyle Pennine MV40 4:46:54
86 82 Matthew Grove Carnethy MV40 4:46:58
87 37 Rob Pilling Porter Valley M 4:47:35
88 96 David Malia Mercia MV40 4:47:48
89 171 Ian Warhurst Pennine MV50 4:48:34
90 11 Warwick Anderson Pocklington MV40 4:49:35
91 17 John Taylor Newport & District MV40 4:49:47
92 143 Nick Jefferson UA M 4:50:01
93 72 Jon Tinman Rossendale MV40 4:50:19
94 79 Huw Davies Mercia M 4:52:27
95 125 Martin Farrar Wharfedale MV50 4:52:41
96 50 Tim Rippon Dark Peak MV40 4:53:43
97 78 Glen Davies Mercia MV50 4:54:22
98 214 Mark Shaw Jura MV40 4:54:36
99 217 Jenny Caddick Dark Peak FV40 4:54:48
100 205 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FV40 4:54:49
101 191 Laurie Anderson Lomond MV50 4:55:26
102 53 James Quigley UA M 4:55:41
103 66 Gregor Heron Carnethy MV40 4:56:29
104 87 Michael Reynolds Mercia MV40 4:58:02
105 130 Ewan Paterson Moray MV60 4:58:14
106 118 Phil Hodgson Todmorden MV50 4:59:14
107 43 Graham Briffett Highland MV40 4:59:16
108 192 Luke Latimer Jura M 5:00:02
109 15 Richard Tyson Howgill MV40 5:00:55
110 213 Alastair Cowell Glossopdale MV40 5:01:20
111 136 Liam Corson Islay M 5:01:55
112 133 Tom Livingstone UA M 5:02:53
113 105 Mhairi Cameron Ambleside F 5:03:11
114 47 Dave Makin Achille Ratti MV50 5:03:36
115 61 Yiannis Tridimas Bowland MV60 5:05:34
116 220 Paul Crowther Glasgow Tri M 5:05:41
117 6 James Callender Westerlands M 5:05:47
118 158 Chris Beadle Holmfirth MV40 5:05:54
119 89 Dan Taylor Todmorden M 5:06:09
120 111 Lina Mardall Deeside FV40 5:06:25
121 10 Noel Hogan FIZA MV40 5:07:29
122 59 Tom Westgate Dark Peak MV50 5:07:38
123 135 Scott Lindsay Islay M 5:08:41
124 138 Andy Kenyon Erewash Valley MV40 5:09:37
125 52 Andrew Greaves Strathearn MV40 5:11:11
126 93 Russell Anderson Moorfoot MV50 5:11:27
127 12 Alayne Finlay Ochil F 5:11:36
128 83 John Moffat Highland MV50 5:15:34
129 63 Tim Miller Ambleside MV40 5:15:35
130 44 Pete Tayler Black Combe MV50 5:15:41
131 40 Mick Green Horwich MV40 5:16:24
132 39 Murdo Macleod Westerlands MV60 5:16:45
133 119 Stephen Harrison Islay MV50 5:18:22
134 102 Tom Middlemiss Carnethy M 5:18:42
135 124 Neil Weightman Erewash Valley MV40 5:19:26
136 76 Keri Page UA F 5:19:37
137 197 Anna Forrest Ambleside FV40 5:21:26
138 64 Alison Wainwright Staffs Moorlands FV40 5:22:48
139 188 Rigby Jerram Kendal MV50 5:23:38
140 77 Joel Sylvester Carnethy MV40 5:25:29
141 212 Lindsay Palmer Glossopdale FV40 5:25:45
142 146 Roy Small Dark Peak MV50 5:26:27
143 177 Steven O'Keeffe Cumberland MV40 5:26:37
144 81 Jim Stalker Lochaber MV50 5:26:40
145 224 John Hewitt Glossopdale MV50 5:27:00
146 153 Colin Wilson Carnethy MV50 5:27:38
147 45 Tony Marlow Chorley MV40 5:27:47
148 8 Neil Birchall Manx MV40 5:28:27
149 144 Richard Hyde Erewash Valley MV40 5:28:51
150 108 Lisa Gamble HBT F 5:29:11
151 225 Sotiris Georgiopoulos Mornington Chasers M 5:31:46
152 173 Frank Bury UA MV40 5:31:48
153 95 David Clark Garioch MV40 5:32:10
154 215 Simon Phipps Dark Peak MV40 5:32:18
155 209 Donna Claridge Dark Peak FV40 5:32:28
156 152 Joan Wilson Carnethy FV50 5:32:29
157 151 Richard Hopkinson Dark Peak MV60 5:32:37
158 166 David Powlesland MDC M 5:36:45
159 57 Stephen Martin Dark Peak MV50 5:37:05
160 142 Mark Graham Cumberland MV50 5:37:39
161 35 Konrad Rawlik Carnethy M 5:37:50
162 18 Sandy Mackenzie Newport & District MV40 5:38:33
163 123 Steven Matthews Dark Peak MV40 5:38:35
164 98 Lucy Harris Pennine F 5:39:24
165 139 Richard Hakes Dark Peak MV50 5:39:42
166 24 Jim Evans Ambleside MV40 5:40:15
167 55 Alan Kenny Achille Ratti MV60 5:41:33
168 121 Marcus Covell Shettleston MV40 5:41:38
169 103 Ian Haigh Southwell MV40 5:44:37
170 174 Grant Crow UA MV50 5:44:38
171 13 Fiona Kelsall Ochil FV40 5:47:55
172 122 Stephen Johnston Milburn MV50 5:51:57
173 190 Dan Gilbert UA M 5:52:24
174 69 John Hamer Westerlands MV40 5:53:38
175 134 Alex Hallam UA M 5:54:48
176 219 Sharon McKinley Glasgow Tri F 5:54:49
177 104 Rachel Berry Carnethy F 5:54:54
178 168 Craig Murphy Girvan MV40 5:55:14
179 187 Pat McIver Black Combe M 5:55:35
180 80 Ian Hamilton Cosmic MV50 5:57:18
181 1 Stewart Barrie HBT MV40 5:57:56
182 178 Richard Leonard Todmorden MV50 5:58:29
183 30 Dave Till Skye & Lochalsh MV50 5:58:36
184 70 Kevin O'Riordan IMRA M 5:58:52
185 180 Tim Ray Dark Peak M 6:00:00
186 204 Craig Rozga Jura M 6:00:38
187 38 Stephen Woods Ambleside MV50 6:01:03
188 148 Lisa Bloor Pennine FV40 6:01:05
189 184 John MacEwan Ochil MV40 6:02:15
190 2 David Patrick Ashbourne MV40 6:02:54
191 163 Ben Maskrey Highland M 6:03:25
192 62 Steve White Saffron Striders MV40 6:05:16
193 58 Ian Thurlbeck Westerlands MV40 6:06:12
194 172 Roland Strube Pennine MV50 6:06:21
195 169 Paul Conway Dewsbury MV50 6:06:31
196 140 Peter Ferris Cumberland MV50 6:06:48
197 185 James Church UA M 6:08:31
198 49 Jamie Fulton Dark Peak MV50 6:10:52
199 54 Mick Fowler UA MV50 6:15:51
200 149 Andy Howie Pennine MV50 6:16:50
201 176 Richard Topliss Pennine MV40 6:16:52
202 71 Dave Bradley Rossendale MV40 6:17:28
203 42 William Meredith Pennine M 6:17:53
204 114 Mick Robinson Notts AC MV50 6:18:43
205 157 Jo Bowen Pennine FV40 6:19:49
206 216 Claire Parker Pennine FV40 6:22:52
207 28 Jackie Keasley Helsby FV50 6:23:14
208 181 Elaine Rose-Fleuriot Pennine FV40 6:27:07
209 127 Richard Scottney Pennine MV60 6:27:08
210 99 Brian Brennan Westerlands MV50 6:36:16
211 175 William Burlington UA MV40 6:48:30
212 116 Tony Varley Horwich MV60 6:51:23
213 198 Roger Ashby Pennine MV70 6:51:30
214 129 George Scott Pennine MV60 7:03:13
215 91 Neil Barrett Bingley MV50 7:03:23
216 3 Brian Howie Carnethy MV60 7:06:27
217 150 Jenn Gaskell Beeston F 7:35:16