2014†Results

Pos No FirstName LastName Club AgeCat TIME
1 175 Hector Haines HBT M 03:06:30
2 187 Finlay Wild Lochaber M 03:18:05
3= 113 Andrew Fallas Carnethy M 03:22:22
3= 86 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak M 03:22:22
5 116 Ian Holmes Bingley MV40 03:25:51
6 73 Alasdair Anthony Ochil M 03:30:59
7 191 Rob Jebb Bingley M 03:31:28
8 184 Mark Harris Lomond MV40 03:31:35
9 160 Tom Brunt Dark Peak MV40 03:33:08
10 123 Neil Northrop Dark Peak M 03:39:50
11 74 Kenny Richmond Shettleston MV40 03:40:41
12 161 Dan Gay HBT M 03:42:17
13 46 Tom Saville Dark Peak M 03:43:00
14 90 Stewart Whitlie Carnethy MV50 03:43:50
15 176 Alan Smith Deeside MV50 03:44:05
16 217 Manny Gorman Westerlands MV40 03:44:07
17 62 Nigel Wood Coniston M 03:46:57
18 83 Chris Jones Mynyddwr De Cymru M 03:48:09
19 89 Nicholas Barber Pennine M 03:49:41
20 195 Andrew Jebb Bingley M 03:50:34
21 137 Stephen Pyke Dark Peak MV40 03:51:14
22 173 Tim Budd Glossopdale M 03:52:37
23 220 Simon Patton Dark Peak MV40 03:52:51
24 154 David Jackson Achille Ratti M 03:53:36
25 57 Jasmin Paris Carnethy F 03:53:52
26 58 Konrad Rawlik Carnethy M 03:53:53
27 130 Dave Ward Pennine M 03:54:32
28 203 Grant Rozga Jura M 03:54:43
29 92 Michael Reid Carnethy M 03:55:36
30 112 Helen Bonsor Carnethy F 03:56:12
31 132 Jon Gay Lochaber MV40 03:57:56
32 59 Steve Halsall Westerlands M 03:58:22
33 76 Kevin Harper Cosmics M 03:59:26
34 98 Peter Davies UA M 03:59:34
35 105 Owen O'Neill Westerlands M 04:02:32
36 182 Jonathan Knox Anster Haddies MV40 04:03:20
37 134 Ken Sutor Cheshire Hash House MV40 04:03:24
38 25 Mick Green Horwich MV50 04:05:23
39 88 Alan Gilkison Westerlands MV40 04:05:57
40 192 James Byrne Ambleside M 04:06:28
41 54 Colin Russell Cosmics M 04:08:12
42 214 Adam Harris Shettleston M 04:08:47
43 150 Chris Near Eryri MV40 04:10:42
44 21 Diane Baum Lochaber F 04:12:19
45 204 Matthew Hulley Dark Peak M 04:12:45
46 128 Rick Stuart Helm Hill MV50 04:12:55
47 80 Vaclav Paris Glossopdale M 04:13:14
48 121 Martyn James Porter Valley Plodders M 04:13:21
49 136 Judith Jepson Dark Peak FV40 04:13:25
50 5 Ally Beaven UA M 04:13:39
51 153 Dave Sykes Dark Peak MV40 04:17:18
52 20 Stewart Bellamy Mercia MV40 04:19:14
53 78 Ben Abrahams Cosmics M 04:20:07
54 51 Tom Brookes UA M 04:21:04
55 100 Tim Marsh UA M 04:21:25
56 101 Peter Cowie UA M 04:23:51
57 194 Colin Moses Wharfedale MV40 04:25:17
58 93 Alex McVey Carnethy M 04:25:39
59 218 Andrew Cox Moorfoot M 04:25:55
60 17 Euan Boyd Carnethy M 04:27:07
61 77 John Mitchell Cosmics M 04:28:37
62 40 Tom Middlemiss Carnethy M 04:29:59
63 146 Liam Corson Islay M 04:31:36
64 64 Chris Tomlin Cosmics MV40 04:31:52
65 193 Martin Holroyd Borrowdale MV40 04:32:54
66 23 Julian Warman HBT MV40 04:33:21
67 35 Graham Briffett Highland MV40 04:34:10
68 60 Nick Ogden Keswick MV40 04:36:41
69 106 Simon Roberts Buckley MV40 04:36:56
70 165 Greg Rimmer Dark Peak MV50 04:37:29
71 158 Geoff Briggs Pennine MV50 04:37:34
72 103 Tim Tett Dark Peak MV50 04:38:13
73 1 Peter Crompton CFR MV50 04:38:49
74 183 Alasdair Cowell Glossopdale MV40 04:39:31
75 207 Robert Moffat Howgill M 04:39:43
76 3 Sam Harrison Bowland M 04:40:20
77 95 Roy Gibson Kendal MV50 04:41:21
78 94 Nick Jefferson UA MV40 04:41:28
79 222 Mark Shaw Jura M 04:41:29
80 120 Michael Tonkins Porter Valley Plodders M 04:42:22
81 24 David Clark Cosmics MV40 04:43:08
82 18 Niall McAlinden Westerlands M 04:43:18
83 141 Phil Hodgson Todmorden MV50 04:43:36
84 219 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FV40 04:43:42
85 26 John Ryan Carnethy M 04:44:24
86 19 James Callender Westerlands M 04:44:29
87 118 Robert Taylor Pennine MV60 04:45:06
88 56 Andy Dickenson Dark Peak MV50 04:45:19
89 4 Jon Tinman Rossendale MV40 04:46:12
90 197 Nick Mardall Deeside MV40 04:47:06
91 198 Jenny Caddick Dark Peak FV40 04:47:51
92 7 Andy Preston Rossendale M 04:49:09
93 209 Ian Thurlbeck Westerlands MV50 04:49:14
94 96 Bjorn Verduijn UA M 04:49:43
95 30 Tom Poland UA M 04:50:13
96 215 Laurie Anderson Lomond MV50 04:50:39
97 131 Robert Green Horwich MV50 04:51:09
98 45 Dan Taylor Todmorden M 04:51:11
99 29 John Doyle Pennine MV40 04:52:25
100 206 Richard White Glossopdale M 04:53:07
101 72 Eilidh Wardlaw HBT F 04:53:15
102 63 Jules Barrett UA M 04:53:27
103 68 David Alexis Bolanos Benitez Montana Vergara M 04:53:38
104 53 Glen Davies Mercia MV50 04:54:06
105 82 Katie Roby Mynyddwr De Cymru F 04:54:46
106 111 Ewen Cameron Jura M 04:54:56
107 129 Paul Simpson Kendal MV50 04:55:32
108 152 Robert Lee Green Achille Ratti M 04:56:27
109 34 Phelim McAllister Larne M 04:57:49
110 133 Martin Farrar Wharfedale MV50 04:59:08
111 38 Richard Ingram Garioch MV40 05:00:05
112 114 Claire Prosser Dark Peak F 05:00:39
113 41 Chris Brooks Carnethy M 05:01:47
114 107 Rigby Jerram Kendal MV50 05:02:24
115 189 Chris Evans Ambleside MV40 05:03:22
116 157 Alison Richards Helm Hill F 05:05:45
117 9 Scott Umpleby UA MV40 05:06:10
118 65 Robert Tyson Todmorden M 05:08:02
119 126 Tony Marlow Chorley Athletic and Tri MV40 05:08:27
120 188 Wendy Dodds Clayton FV60 05:09:45
121 43 Andrew Bibby Todmorden MV60 05:10:46
122 84 David Powlesland Mynyddwr De Cymru M 05:12:56
123 185 ZoŽ Procter Pennine F 05:13:52
124 199 Simon Phipps Dark Peak MV50 05:14:28
125 109 Albert Sunter Horwich MV50 05:14:49
126 122 Toby Woodhead UA M 05:15:37
127 156 Philip Rigby Helm Hill MV50 05:17:02
128 159 Vik Dhillon UA MV40 05:17:25
129 69 Joanne Anderson Carnethy FV40 05:17:27
130 39 Steve Popple Highland MV40 05:18:07
131 169 Alison Wainwright Staffordshire Moorlands FV40 05:19:07
132 223 John Hewitt Glossopdale MV50 05:19:44
133 28 Joel Sylvester Carnethy MV40 05:20:54
134 99 Tom Pape UA M 05:21:47
135 178 Joan Wilson Carnethy FV50 05:22:04
136 44 Hazel McLaughlin Lagan Valley F 05:22:15
137 2 Paul Jackson Horwich MV40 05:22:42
138 177 Colin Wilson Lomond MV50 05:23:08
139 70 Andrew Hearle Mercia MV50 05:23:37
140 75 Emily Greaves Strathearn F 05:23:42
141 12 Helen Wise Carnethy FV40 05:23:45
142 55 Simon Titmuss Carnethy MV40 05:24:18
143 79 Kevin Saville Dark Peak MV40 05:24:55
144 179 Jamie Brown HBT M 05:25:28
145 32 Bryan Magee Larne MV40 05:28:24
146 205 Alasdair MacInnes UA M 05:28:54
147 221 Tim Culshaw Glossopdale M 05:29:05
148 212 Richard Leonard Todmorden MV50 05:30:30
149 6 Dave Bradley Rossendale MV40 05:30:30
150 36 Jayne Rigby Helm Hill F 05:30:38
151 15 Willie Gibson Carnethy MV50 05:30:57
152 138 Ben Maskrey Highland M 05:32:19
153 213 Jane Leonard Todmorden FV50 05:34:47
154 104 Tom Westgate Dark Peak MV50 05:35:06
155 155 Mark Jackson Achille Ratti MV40 05:37:24
156 117 Tom Adams Oban Mountain Goats M 05:37:36
157 42 Brandon Davison Fatboys MV40 05:37:52
158 10 Philip Devine Kendal MV40 05:40:15
159 135 Daniel Gilbert UA M 05:40:30
160 142 Julian Donnelly Darwen Dashers MV50 05:42:03
161 211 Samuel Healy North York Moors M 05:42:32
162 52 Gary Connelly Harmeny AC MV50 05:42:46
163 143 Iain Beedie Lomond MV40 05:43:28
164 190 Andrew Lonie Otago AC MV40 05:44:27
165 13 Robin Jeffries UA MV40 05:45:58
166 170 Caroline Watt Cosmics FV40 05:46:39
167 37 Bethan Nadin Highland F 05:49:01
168 224 David Anderson Altrincham MV40 05:50:23
169 145 Scott Lindsay Islay M 05:50:33
170 144 Roy Small Dark Peak MV60 05:50:52
171 67 Benjamin Beckwith Todmorden M 05:51:35
172 167 Jon Fawcett UA MV40 05:52:32
173 200 Steve Matthews Dark Peak MV40 05:52:45
174 174 Lindsay Palmer Glossopdale MV40 05:54:19
175 81 Richard Hakes Dark Peak MV50 05:54:21
176 208 Tim Ray Dark Peak MV40 05:56:48
177 171 Alan Kenny Achille Ratti MV60 05:58:11
178 140 Jackie Keasley Helsby FV50 06:01:25
179 71 Trevor Wilson Belfast ARF MV50 06:03:34
180 148 David Patrick Ashbourne MV40 06:03:55
181 125 Lorna Ascroft Carnethy F 06:04:19
182 151 Pilar Near Eryri FV40 06:04:20
183 66 Donald Booth Jura MV60 06:05:03
184 216 Richard Topliss Pennine MV40 06:05:03
185 27 Sandy Presly Wolds Veterans MV60 06:06:52
186 110 Paul Hunt Goyt Valley MV50 06:07:48
187 47 Dave Makin Achille Ratti MV50 06:10:24
188 162 Donna Claridge Dark Peak FV40 06:12:24
189 181 Rhowan Rozga Jura F 06:16:43
190 139 Chris Brumby Sandbach Striders MV50 06:17:48
191 163 Lisa Bloor Pennine FV40 06:18:00
192 97 George Scott Pennine MV60 06:18:12
193 50 Joanna Schrieber Pudsey & Bramley FV40 06:20:15
194 102 Mark Graham CFR MV50 06:21:12
195 127 Jo Bowen Pennine FV40 06:24:11
196 31 Andy Buck Steel City Striders MV50 06:24:25
197 85 Ian Stinson Steel City Striders MV40 06:24:25
198 16 Steve Woods Ambleside MV50 06:28:09
199 147 David Rowntree Islay MV40 06:29:16
200 186 Ross Rozga Jura M 06:32:18
201 8 Mick Fowler UA MV50 06:36:24
202 168 Dave Lockwood Dark Peak MV60 06:40:32
203 149 Eddie Dealtry Ochil MV60 06:43:00
204 87 Stephen Johnston Milburn MV50 06:48:01
205 91 Mick Robinson Notts AC MV50 06:52:45
206 11 Willis Meredith Pennine MV40 06:53:29
207 61 Louise Nadin Highland FV50 06:58:04
208 201 Jan Snell Jura F 06:59:15
209 202 Ronald MacDonald Jura MV50 06:59:16
210 164 Andy Howie Pennine MV50 07:09:50
211 49 Frederik Bjornstad Born to Run M 07:19:08
212 210 Sarah Clark Islay F 07:26:21
213 172 Roger Ashby Pennine MV70 07:44:56