2016 Results
Position No FirstName SurName Club Cat> TIME
1 136 Finlay Wild Lochaber AC M 3:09:53
2 92 Sam Tosh Rossendale Harriers & AC M 3:13:58
3 155 Andrew Fallas Carnethy Hill RC M 3:21:09
4 112 Duncan Coombs Hunters Bog Trotters M 3:22:06
5 174 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak Fell Runners Club M 3:23:14
6 246 Joe Symonds Shettleston Harriers M 3:27:18
7 111 Douglas Tullie Hunters Bog Trotters M 3:29:07
8 204 Robert Jebb Bingley Harriers & AC MV40 3:30:15
9 192 Alasdair Anthony Ochil Hill Runners M 3:31:30
10 146 Adam Perry Helm Hill Runners M 3:33:37
11 220 Ian Holmes Bingley Harriers & AC MV50 3:34:48
12 9 Sam Alexander Westerlands Cross Country Club M 3:35:03
13 96 Ben Bardsley Borrowdale Fell Runners MV40 3:39:23
14 163 Richard Mellon Bowland Fell Runners MV40 3:40:33
15 212 Jasmin Paris Carnethy Hill RC F 3:41:00
16 184 Andrew Jebb Bingley Harriers & AC M 3:45:00
17 232 Mark Harris Anster Haddies RC MV40 3:45:10
18 63 Steve Halsall Unattached M 3:45:30
19 45 Alexander Beaven Unattached M 3:46:20
20 40 Andrew Barrington Lochaber AC M 3:46:20
21 219 David Eiser Ochil Hill Runners M 3:48:04
22 64 Andrew Stuart Beeston AC M 3:48:43
23 157 Colin Doig Hunters Bog Trotters M 3:48:45
24 149 Alan Smith Deeside Runners MV50 3:48:53
25 66 Andrew Brown Norham AC M 3:50:45
26 43 Colin Thornton Unattached M 3:50:59
27 127 Jim Mann Durham Fell Runners M 3:51:22
28 207 Tim Budd Glossopdale Harriers M 3:51:55
29 230 Chris Jones Mynyddwyr De Cymru (MDC) M 3:54:31
30 74 Gregor Stewart Westerlands Cross Country Club M 3:57:47
31 208 Bjorn Verduijn Shettleston Harriers M 3:58:32
32 140 Dave Ward Pennine Fell Runners MV40 3:59:13
33 71 Stephen Winter Shettleston Harriers MV40 4:02:14
34 216 Konrad Rawlik Carnethy Hill RC M 4:04:34
35 79 Stuart Crutchfield Lochaber AC M 4:05:02
36 73 Peter Mackie Shettleston Harriers M 4:05:39
37 173 Stephen Rawlinson Lochtayside M 4:07:33
38 105 Euan Boyd Carnethy Hill RC M 4:09:01
39 57 Peter Davies Dark Peak Fell Runners Club M 4:09:43
40 93 Alan Gilkison Westerlands Cross Country Club MV40 4:10:16
41 205 Tom Gomersall Bingley Harriers & AC M 4:10:58
42 38 Jon Gay Lochaber AC MV40 4:11:03
43 84 Chris Near Eryri Harriers MV40 4:11:20
44 21 Lawrence Eccles Penny Lane Striders M 4:11:56
45 238 Jonny Knox Anster Haddies RC MV50 4:12:58
46 243 Matthew Hulley Pennine Fell Runners MV40 4:13:18
47 128 Stephanie Provan Deeside Runners F 4:14:47
48 110 Adrian Williams Eryri Harriers MV40 4:15:01
49 154 Simon Adney Mercia Fell RC M 4:15:13
50 195 Grant Rozga Jura AC M 4:15:20
51 48 Andrew Jackson Bowland Fell Runners MV40 4:15:28
52 87 Peter Gardner Hunters Bog Trotters M 4:15:38
53 162 Georgia Tindley Hunters Bog Trotters F 4:15:43
54 239 Thomas Knox Anster Haddies RC M 4:17:35
55 76 Andrea Priestley Ochil Hill Runners FV50 4:18:50
56 56 Darren Fishwick Chorley Athletic & Triathlon Club MV40 4:19:54
57 233 Mel Price Mercia Fell RC FV40 4:19:54
58 50 Julian Warman Hunters Bog Trotters MV40 4:20:51
59 78 John Connaghan Shettleston Harriers MV40 4:21:25
60 217 John Ryan Carnethy Hill RC M 4:21:58
61 53 Virgil Barton Mercia Fell RC MV40 4:22:01
62 131 Nick Leslie Ochil Hill Runners MV40 4:23:32
63 117 Oleg Chepelin Shettleston Harriers M 4:24:00
64 49 Grant MacDonald Bellahouston Road Runners M 4:25:14
65 130 Grant Baxter Ochil Hill Runners MV40 4:26:22
66 170 Tom Martyn Hunters Bog Trotters M 4:27:38
67 90 Greg Weatherhead North Leeds Fell Runners M 4:28:20
68 223 Iain Gilmore Carnethy Hill RC M 4:29:23
69 194 Anwen Darlington Dundee Road runners F 4:29:45
70 215 Tim Culshaw Glossopdale Harriers M 4:30:07
71 75 William Breckenridge Shettleston Harriers MV40 4:30:54
72 25 Tim Tett Dark Peak Fell Runners Club MV50 4:31:05
73 142 Nicky Spinks Dark Peak Fell Runners Club FV40 4:31:57
74 44 Thomas Bush Pennine Fell Runners M 4:33:09
75 59 Colin Russell Cosmic Hillbashers M 4:33:09
76 119 Rich Abell Oban Mountain Goats M 4:36:16
77 135 Martin Holroyd Borrowdale Fell Runners MV40 4:36:30
78 106 David Kerr Highland Hill Runners MV40 4:38:08
79 16 Dave Sykes Dark Peak Fell Runners Club MV40 4:38:18
80 209 Neil Sidaway Cumberland Fell Runners MV50 4:38:33
81 172 Dan Watson Lochtayside MV40 4:39:03
82 72 Alastair Pringle Shettleston Harriers MV40 4:39:07
83 11 James Callender Westerlands Cross Country Club M 4:39:18
84 247 Mark Shaw Jura AC MV50 4:40:00
85 95 Stewart Barrie Hunters Bog Trotters MV40 4:40:08
86 218 Brian Horn Borrowdale Fell Runners MV60 4:40:50
87 108 Jonathan Briggs Framlingham Flyers M 4:41:10
88 237 Andy McMurdo Pennine Fell Runners M 4:41:18
89 211 Nina Walkingshaw Howgill Harriers F 4:42:02
90 81 Allen Flockhart Carnethy Hill RC M 4:42:42
91 143 Alasdair MacInnes Jura AC M 4:44:36
92 245 Tom Harris Anster Haddies RC M 4:45:13
93 104 Jenny Caddick Dark Peak Fell Runners Club FV40 4:45:37
94 214 Alex McVey Carnethy Hill RC M 4:46:17
95 2 Anna-Marie Watson Unattached F 4:46:19
96 12 Ben Psaila Unattached M 4:46:20
97 24 Mike Jordan IMRA M 4:46:48
98 126 Liz Barker Ellenborough AC F 4:47:12
99 248 Mark Pursell Pennine Fell Runners MV40 4:48:37
100 203 Stefan Bramwell Pennine Fell Runners MV40 4:48:37
101 23 Graham Briffett Highland Hill Runners MV40 4:48:58
102 231 Hannah Moulton Sheffield hash house harriers F 4:49:14
103 151 Robert Lee Green Achille Ratti Climbing Club M 4:51:52
104 222 Loic Tregan zürich adventure running MV40 4:52:12
105 213 John Hewitt Glossopdale Harriers MV50 4:52:49
106 171 Roderick Pugh Johnnie Walker Kilmarnock Harriers & AC MV60 4:53:58
107 133 Samuel Harrison Bowland Fell Runners M 4:54:01
108 182 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak Fell Runners Club FV40 4:54:14
109 20 David Scott Ochil Hill Runners MV60 4:54:21
110 175 Ian Warhurst Pennine Fell Runners MV50 4:56:47
111 120 Carol Morgan Nidd Valley Road Runners FV40 4:56:53
112 166 Veronique Oldham Cosmic Hillbashers FV40 4:56:57
113 235 Steven Worsley Inverness Harriers AAC MV50 4:57:39
114 47 Michael Green Horwich RMI Harriers MV50 4:58:06
115 137 Suzy Devey Lochaber AC F 4:58:37
116 134 Mark McGlincy Keswick AC MV40 4:58:42
117 83 Paul Simpson Kendal AAC MV50 4:59:09
118 124 Claire Aspinall Pennine Fell Runners F 4:59:35
119 169 Valerie Houston Westerlands Cross Country Club FV50 5:00:29
120 41 Skylar Lobdell St. Andrews University AC M 5:00:31
121 35 Ross Cruickshanks Islay M 5:01:02
122 70 Martin Farrar Wharfedale Harriers MV50 5:02:39
123 91 Ciara Largey Lochaber AC F 5:02:51
124 19 Anne Lloyd-Evans Dunoon hill runners F 5:03:01
125 28 Huw Davies Mercia Fell RC M 5:03:09
126 31 Glen Davies Mercia Fell RC MV60 5:03:09
127 61 Stephen Popple Highland Hill Runners MV50 5:03:26
128 36 Philip Kammer Cosmic Hillbashers MV60 5:04:52
129 101 John Doyle Pennine Fell Runners MV50 5:05:24
130 198 Melanie Gaff Unattached F 5:05:40
131 29 Bethan Nadin Highland Hill Runners F 5:06:39
132 42 Steve Wathall Retford AC MV50 5:07:19
133 17 Bruce Smith Carnethy Hill RC MV50 5:07:48
134 199 Roddy Cunningham Westerlands Cross Country Club M 5:09:00
135 37 Gordon Pryde Lomond Hill Runners AAC MV50 5:09:09
136 132 Martin Beastall Jura AC MV40 5:09:59
137 100 Hilary Ritchie Fife AC FV50 5:10:57
138 240 Greg Rimmer Dark Peak Fell Runners Club MV50 5:11:29
139 125 Mark Hartree Carnethy Hill RC MV40 5:11:49
140 103 Lisa Gamble Carnethy Hill RC F 5:12:43
141 196 Kirsty Coombs Deeside Runners F 5:14:34
142 221 Brian Macfadyen Macclesfield Harriers & AC MV50 5:15:24
143 118 Gordon Mccaffrey Westerlands Cross Country Club MV60 5:16:13
144 145 Rachel Findlay-Robinson Keswick AC F 5:17:23
145 180 Frank Bury Brown Clee Burn association MV40 5:19:18
146 168 Luisa Merkel NSV Wernigerode F 5:19:49
147 179 Outi Kamarainen Ilkley Harriers AC F 5:19:54
148 39 Dave Turner Lomond Hill Runners AAC MV40 5:20:29
149 152 Paul Taylor Darwen Dashers RC MV40 5:20:52
150 167 Stephen Kenworthy Unattached MV40 5:21:46
151 178 Michelle Hetherington Helensburgh AAC FV50 5:22:11
152 114 Louise Burt Fife AC FV50 5:23:06
153 32 Lee Collins Ellenborough AC MV40 5:24:14
154 225 Wendy Dodds Clayton-le-Moors Harriers FV60 5:25:18
155 18 Frederik Bjornstad Born to run MV40 5:25:21
156 121 Simon Franklin Horsforth Fellandale Club MV50 5:26:20
157 224 Neil Gilmore Carnethy Hill RC MV50 5:26:34
158 185 Colin Wilson Lomond Hill Runners AAC MV50 5:28:46
159 191 Ian Thurlbeck Westerlands Cross Country Club MV50 5:29:22
160 99 Alasdair McCallum North Ayrshire Athletics Club MV50 5:29:28
161 129 Joanne Anderson Carnethy Hill RC FV40 5:32:08
162 123 Thomas Adams Oban Mountain Goats M 5:32:08
163 122 Rigby Jerram Kendal AAC MV50 5:32:44
164 60 John Moffat Highland Hill Runners MV50 5:33:32
165 94 Jerome McAllister FRA MV40 5:34:30
166 65 Martin Twigg Hunters Bog Trotters MV40 5:35:08
167 189 Gordon Kennovin Unattached MV50 5:35:58
168 156 Lewis Ashton Dark Peak Fell Runners Club MV40 5:37:49
169 158 Raeanne Miller Oban Mountain Goats F 5:37:56
170 52 Duncan Darroch Nelson Athletics Club M 5:38:43
171 160 Sam Jones Oban Mountain Goats M 5:40:04
172 200 Leyre Flores Westerlands Cross Country Club F 5:40:35
173 159 Nigel Fowler Fife AC MV40 5:42:22
174 210 Mark Graham Cumberland Fell Runners MV50 5:43:46
175 244 Craig Rozga Jura AC M 5:46:00
176 176 Albert Sunter Horwich RMI Harriers MV50 5:46:24
177 46 Bob Allison Fife AC MV50 5:46:45
178 190 Graham Kirby Fife AC MV50 5:47:10
179 30 Paul Johnston Ellenborough AC MV40 5:47:38
180 8 Helen Wise Carnethy Hill RC F 5:48:34
181 107 Mary Bird Framlingham Flyers F 5:49:48
182 202 Gareth Bryan-Jones Ochil Hill Runners MV70 5:51:12
183 242 Julie Spenceley Unattached FV40 5:51:12
184 229 Lucy Taylor Army F 5:52:03
185 26 Peter Taylor Unattached MV40 5:52:17
186 113 Tim Ray Dark Peak Fell Runners Club MV40 5:53:48
187 181 Joan Wilson Lomond Hill Runners AAC FV50 5:53:53
188 197 Lorna Ascroft Carnethy Hill RC F 5:54:11
189 234 Richard Leonard Todmorden Harriers & AC MV50 5:54:41
190 86 Kasia Osipowicz Glossopdale Harriers F 5:55:08
191 3 Tom Westgate Dark Peak Fell Runners Club MV50 5:55:31
192 33 Alison Ridyard Unattached FV40 5:56:48
193 241 Donna Claridge Dark Peak Fell Runners Club FV50 5:58:02
194 4 Jim Tinnion Mercia Fell RC MV40 5:59:22
195 188 Krysia Smyth Carnethy Hill RC F 5:59:40
196 177 Tony Marlow Chorley Athletic & Triathlon Club MV50 5:59:53
197 150 Mary Edgerton Pennine Fell Runners FV50 6:00:44
198 193 Katie Rockliff Goyt Valley Striders F 6:01:52
199 1 Stephen Woods Ambleside AC MV50 6:02:06
200 6 Kate Ludley Lonsdale F 6:02:07
201 109 Chloe Haines Hunters Bog Trotters F 6:03:05
202 161 Ian Poolman Fife AC MV40 6:05:31
203 10 Richard Scottney Pennine Fell Runners MV60 6:06:12
204 116 Trevor Wilson Belfast Association of Rockclimbers & Fellrunners MV50 6:06:16
205 206 Roy Small Dark Peak Fell Runners Club MV60 6:06:30
206 22 Elaine Stewart Cosmic Hillbashers FV50 6:09:25
207 7 Richard Hakes Dark Peak Fell Runners Club MV50 6:10:23
208 62 Dave Till Skye & Lochalsh Harriers MV50 6:10:45
209 226 David Rogers Westerlands Cross Country Club MV50 6:11:05
210 227 Sophie Montagne British Army F 6:13:10
211 102 Ian Hawkins Fife AC MV50 6:18:39
212 228 Andy Skelhorn Macclesfield Harriers & AC MV50 6:19:51
213 67 Angus Bowman Lomond Hill Runners AAC MV50 6:20:52
214 68 Jean Bowman Lomond Hill Runners AAC FV50 6:20:52
215 183 Alan Elder Moorfoot Runners MV50 6:28:46
216 164 David Oliver Deeside Runners MV50 6:29:54
217 69 Jo Polak unattached FV50 6:30:27
218 115 Denise Burns Lomond Hill Runners AAC FV40 6:30:40
219 15 Iain Beedie Lomond Hill Runners AAC MV40 6:30:41
220 55 John Hamer Westerlands Cross Country Club MV50 6:33:15
221 82 Willibrord Schuurman Dutch runners MV50 6:35:46
222 85 Mick Fowler Unattached MV60 6:35:49
223 201 Simon Bennett Bowland Fell Runners MV50 6:38:08
224 139 Jo Bowen Pennine Fell Runners FV40 6:43:41
225 51 Jim Fulton Dark Peak Fell Runners Club MV60 6:44:47
226 141 Steve Burgess Unattached MV60 6:44:47
227 138 Selwyn Wright Ambleside AC MV60 6:51:40
228 97 Duncan Tunstall Deeside Runners MV50 6:52:07
229 5 Mick Robinson Notts AC MV50 6:52:13
230 147 Virginia Bird Garden City Runners FV50 6:55:07
231 153 Patrick Bird Garden City Runners MV50 6:55:07
232 89 Andrew Callcott Derwent Valley Running Club MV50 7:06:08
233 27 George Scott Pennine Fell Runners MV60 7:20:38
234 165 Jane Oliver Deeside Runners FV50 7:26:19
235 236 Philip Barnes Pennine Fell Runners MV50 7:33:03
236 77 Euan Mackinnon Carnethy Hill RC MV40 dnf
237 148 Martin Mikkelsen-Barron Borrowdale Fell Runners M dnf
238 186 Neal Crampton Pudsey & Bramley AC M dnf
239 144 Adrian Davis Lomond Hill Runners AAC MV50 dnf
240 58 Michael Reid Carnethy Hill RC MV40 dnf
241 88 Harmen Jan van Garderen Dutch Runners MV50 dnf
242 80 Stephen Johnston Milburn Harriers MV50 dnf
243 14 Brian Howie Carnethy Hill RC MV60 dnf
244 13 Richard Wade Holmfirth Harriers AC MV50 dnf
245 187 Naomi Robertson Brown Clee Burn association FV40 dnf
246 54 Guy Stephens FRA MV40 dnf
247 34 Jenny Henderson Highland Hill Runners FV40 dnf
248 98 David Cowan Fife AC MV50 dnf