2017 Results
Position Num FirstName Lastname Club Cat Time  
1 232 Finlay Wild Lochaber AC M 03:05:14
2 199 Hector Haines Hunters Bog Trotters M 03:10:32
3 156 Douglas Tullie Hunters Bog Trotters M 03:25:57
4 42 Karl Gray Calder Valley Fell Runners MV40 03:27:12
5 144 Rhys Findlay-Robinson Dark Peak Fell Runners Club M 03:30:47
6 197 Ted Ferguson Borrowdale Fell Runners M 03:34:33
7 129 Joe Symonds Shettleston Harriers M 03:36:59
8 140 Sam Alexander Westerlands Cross Country Club M 03:39:26
9 248 Ian Holmes Bingley Harriers & AC MV50 03:42:11
10 103 Robert Simpson Shettleston Harriers M 03:43:05
11 235 Alasdair Anthony Ochil Hill Runners M 03:43:12
12 18 Stuart Crutchfield Lochaber AC M 03:48:38
13 79 Nicholas Barber Pennine Fell Runners M 03:51:17
14 153 Esmond Tresidder Lochaber AC M 03:51:41
15 213 Konrad Rawlik Carnethy Hill RC M 03:51:53
16 179 Peter Gardner Hunters Bog Trotters M 03:52:02
17 49 Matthew Fortes Eryri Harriers MV40 03:53:07
18 160 Andrew Barrington Lochaber AC M 03:54:43
19 69 Peter Davies Dark Peak Fell Runners Club M 03:57:11
20 253 Andrew Jebb Bingley Harriers & AC MV40 03:58:16
21 215 Stanley Topalian Westerlands Cross Country Club M 03:58:17
22 96 Huw Davies Mercia Fell RC M 03:59:07
23 171 Oleg Chepelin Hunters Bog Trotters M 04:01:13
24 240 Dave Ward Pennine Fell Runners MV40 04:05:06
25 167 Jill Stephen Hunters Bog Trotters F 04:05:18
26 48 Ian Symington Calder Valley Fell Runners M 04:06:08
27 20 Patrick Brennan Rossendale Harriers & AC M 04:06:44
28 106 Gregor Stewart Westerlands Cross Country Club M 04:08:13
29 229 Thomas Knox Anster Haddies RC M 04:08:58
30 238 Grant Rozga Jura AC M 04:10:16
31 227 Mark Irving Bowland Fell Runners M 04:10:39
32 154 Gwyn Bellamy Westerlands Cross Country Club M 04:11:48
33 13 David Kerr Highland Hill Runners MV40 04:12:42
34 173 Adam Jackson Northern Fells Running Club MV40 04:13:09
35 99 Liam Braby Carnethy Hill RC M 04:13:20
36 33 Diana Macdonald Highland Hill Runners F 04:13:36
37 38 Robert Lee Green Achille Ratti Climbing Club M 04:14:43
38 131 Jon Ascroft Carnethy Hill RC MV40 04:15:12
39 8 James Gray Bowland Fell Runners M 04:16:45
40 122 Simon Adney Mercia Fell RC M 04:18:56
41 198 Tony Heron Todmorden Harriers & AC MV40 04:19:51
42 210 Tom Bush Pennine Fell Runners M 04:20:03
43 60 Ross Cowie Unattached M 04:20:04
44 17 Tom Gomersall Bingley Harriers & AC M 04:20:09
45 114 Adrian Williams Eryri Harriers MV40 04:20:23
46 178 Mark Pursell Pennine Fell Runners MV40 04:20:29
47 127 Des Crowe Penicuik Harriers MV50 04:21:23
48 166 Craig Freshwater Westerlands Cross Country Club M 04:22:39
49 196 Bob Johnston Dark Peak Fell Runners Club MV40 04:23:39
50 233 Mark Harris Anster Haddies RC MV40 04:24:01
51 102 Andrew Jackson Bowland Fell Runners MV40 04:25:08
52 245 Jon Morgan Dark Peak Fell Runners Club MV40 04:25:27
53 44 Ake Fagereng Mynyddwyr De Cymru (MDC) M 04:27:08
54 61 Andy Preston Rossendale Harriers & AC M 04:27:38
55 234 Jonny Knox Anster Haddies RC MV50 04:29:10
56 4 Craig Stansfield Rossendale Harriers & AC MV40 04:29:40
57 148 Chris Jones Mynyddwyr De Cymru (MDC) M 04:31:51
58 147 David Lund Dark Peak Fell Runners Club M 04:31:54
59 55 Jonathan Moore Eryri Harriers MV40 04:31:55
60 91 Dave Sykes Dark Peak Fell Runners Club MV40 04:32:22
61 104 Nicky Spinks Dark Peak Fell Runners Club FV50 04:32:55
62 74 Nigel Shekleton Carnethy Hill RC M 04:35:19
63 181 Graeme Gatherer Unattached MV40 04:36:10
64 211 Andy McMurdo Pennine Fell Runners M 04:36:57
65 37 Paul Jones Eryri Harriers MV40 04:37:29
66 243 Mark Shaw Jura (Lochaber AC) MV50 04:37:29
67 202 John Ryan Carnethy Hill RC M 04:40:24
68 126 Andy Dickenson Dark Peak Fell Runners Club MV50 04:42:13
69 134 John Yells Lochaber AC M 04:42:17
70 236 Mick Hoffe Helm Hill Runners MV60 04:42:52
71 78 Julian Warman Hunters Bog Trotters MV40 04:42:54
72 28 Graham Briffett Highland Hill Runners MV40 04:43:04
73 221 Martin Holroyd Borrowdale Fell Runners MV50 04:43:53
74 87 Jenny Caddick Dark Peak Fell Runners Club FV40 04:44:17
75 200 Ian Warhurst Pennine Fell Runners MV50 04:45:05
76 201 Lucy Haines Ilkley Harriers AC F 04:45:43
77 247 Matthew Hulley Pennine Fell Runners MV40 04:47:34
78 31 Niall McAlinden Westerlands Cross Country Club M 04:48:07
79 58 Scott Umpleby Kendal AAC MV50 04:48:59
80 222 Neil Sidaway Cumberland Fell Runners MV50 04:49:42
81 41 Scuz Wingrove Unattached FV40 04:49:43
82 36 Tim Watson   Eryri Eryri Harriers MV50 04:50:05
83 251 Ian Ferguson Bingley Harriers & AC MV50 04:50:19
84 158 Stefan Bramwell Pennine Fell Runners MV40 04:50:33
85 1 Michael Green Horwich RMI Harriers MV50 04:50:34
86 5 Jim Masters Wye Valley Runners M 04:50:42
87 65 Katie Roby Mynyddwyr De Cymru (MDC) F 04:50:48
88 142 Anna Bartlett Mercia Fell RC FV40 04:51:09
89 53 Mark O'Connor Calder Valley Fell Runners M 04:51:42
90 168 Alasdair MacInnes Jura AC M 04:53:40
91 218 Matt Huxford Glossopdale Harriers M 04:55:07
92 186 Neil Burnett Carnethy Hill RC MV40 04:55:44
93 43 Andrew Patience Carnethy Hill RC MV50 04:57:00
94 224 Lucy Spain Helm Hill Runners F 04:58:19
95 54 Douglas Zinis Calder Valley Fell Runners M 04:59:32
96 159 Paul Swindles Pennine Fell Runners MV40 05:01:31
97 164 Sue Richmond Pennine Fell Runners F 05:02:43
98 95 Glen Davies Mercia Fell RC MV60 05:03:44
99 24 Ross Cruickshanks Shettleston Harriers M 05:03:48
100 34 Robert Tyson Todmorden Harriers & AC M 05:04:08
101 130 Catherine Niblock Helm Hill Runners F 05:04:40
102 250 Colin Moses Wharfedale Harriers MV50 05:04:45
103 98 Tyrrell Basson Dark Peak Fell Runners Club MV40 05:04:51
104 66 Mark Baugh Ochil Hill Runners MV40 05:05:38
105 157 Rebecca Harding Hunters Bog Trotters F 05:05:55
106 108 Claire Ward Hunters Bog Trotters FV40 05:06:55
107 30 John Moffat Highland Hill Runners MV50 05:06:58
108 57 Lee Shimwell Calder Valley Fell Runners M 05:07:03
109 151 Chloe Haines Hunters Bog Trotters F 05:07:16
110 246 Greg Rimmer Dark Peak Fell Runners Club MV50 05:08:55
111 208 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak Fell Runners Club FV40 05:10:18
112 183 Brian Horn Borrowdale Fell Runners MV60 05:11:29
113 226 Wil Spain Dark Peak Fell Runners Club M 05:11:37
114 51 Lee Murphy Carnethy Hill RC MV40 05:11:52
115 32 Gordon Pryde Lomond Hill Runners AAC MV50 05:11:55
116 67 Neil Gilmore Carnethy Hill RC MV50 05:12:22
117 86 Graham Kirby Fife AC MV50 05:13:27
118 111 Stephen Jones Eryri Harriers MV60 05:14:26
119 117 Dicky Wilkinson Dark Peak Fell Runners Club MV50 05:14:38
120 176 Michael Buckenham Unattached MV40 05:16:19
121 100 Stephen Cassidy Physio & Co MV40 05:16:22
122 63 Peter Charnley Bowland Fell Runners MV40 05:16:22
123 152 Megan Mowbray Hunters Bog Trotters FV40 05:18:53
124 244 Nicola Parkin Dark Peak Fell Runners Club FV40 05:19:30
125 141 Carrie Gibson Helm Hill Runners FV40 05:19:42
126 216 Peter Haines Ilkley Harriers AC MV60 05:20:05
127 56 Jake Ackroyd Calder Valley Fell Runners MV40 05:20:42
128 115 Peter Wood Heaton Harriers & AC M 05:20:58
129 124 Clive Coffey Physio & Co MV50 05:21:30
130 219 Martin Beastall Jura AC MV40 05:21:59
131 195 Tony Marlow Chorley Athletic & Triathlon Club MV50 05:22:01
132 26 David Harrison Dark Peak Fell Runners Club MV50 05:23:19
133 194 Albert Sunter Horwich RMI Harriers MV50 05:24:05
134 228 Nina Walkingshaw Howgill Harriers F 05:24:11
135 107 Michelle Hetherington Westerlands Cross Country Club FV50 05:25:17
136 149 Hannah Moulton Sheffield Hash House Harriers F 05:25:25
137 88 Alberto Lopez Carnethy Hill RC M 05:25:44
138 90 Stephen Kenworthy Dark Peak Fell Runners Club MV40 05:25:59
139 64 Alison Wainwright Dark Peak Fell Runners Club FV40 05:28:11
140 185 Warwick Anderson Pocklington Runners MV40 05:29:26
141 39 Alasdair McCallum North Ayrshire Athletics Club MV50 05:30:56
142 214 Emily Greaves Strathearn Harriers F 05:31:07
143 123 Martin Farrar Wharfedale Harriers MV50 05:31:07
144 143 Marie Robson Helm Hill Runners FV40 05:31:07
145 135 Tim Ray Dark Peak Fell Runners Club MV40 05:32:48
146 110 David Powlesland Mynyddwyr De Cymru (MDC) M 05:34:07
147 72 Graham Kelly Westerlands Cross Country Club MV40 05:34:38
148 187 Duncan Davis Carnethy Hill RC MV40 05:35:20
149 217 Katie Henderson Deeside Runners F 05:35:36
150 92 Sarah Dunn Deeside Runners FV40 05:35:44
151 93 Roddy Cunningham Westerlands Cross Country Club M 05:36:20
152 76 Liam Coffey Physio & Co M 05:37:04
153 133 Allan Ferguson Forfar Road Runners M 05:37:22
154 22 Mark Midgley Bowland Fell Runners MV50 05:38:12
155 40 Vicky Coy Unattached FV40 05:40:02
156 205 Wendy Dodds Clayton-le-Moors Harriers FV60 05:40:58
157 161 Hazel Wright Deeside Runners F 05:40:58
158 145 Joanne Anderson Carnethy Hill RC FV40 05:42:00
159 29 Stephen Popple Highland Hill Runners MV50 05:42:51
160 177 Victor Belshaw Denbigh Harriers MV50 05:42:51
161 206 Alan Manson Ochil Hill Runners MV50 05:45:18
162 225 Craig Rozga Jura AC MV40 05:46:12
163 105 Clare Oliffe Dark Peak Fell Runners Club F 05:47:56
164 109 Leyre Flores Westerlands Cross Country Club F 05:48:34
165 170 Padraig Muldoon ARMAGH A.C. MV50 05:49:14
166 15 Declan McGrellis Lagan Valley Orienteers MV40 05:50:22
167 68 David Allison North Yorks Moors AC MV50 05:50:49
168 25 Paul Dudchenko Linlithgow AAC MV50 05:52:14
169 220 Melanie Gaff Wester Ross AC F 05:52:15
170 101 Rachel Findlay-Robinson Keswick AC F 05:52:22
171 83 Helen Wise Carnethy Hill RC F 05:52:38
172 85 Gordon Eadie Carnethy Hill RC MV50 05:53:01
173 121 Robert Alhadeff Army M 05:53:38
174 212 Alex McVey Carnethy Hill RC M 05:56:48
175 190 Stephen Lysaczenko North Devon RR MV50 05:56:56
176 7 Stephen Johnston Milburn Harriers MV50 05:59:08
177 119 Cristian Castiglioni TBA MV40 05:59:25
178 77 Alison Ridyard Unattached FV40 05:59:26
179 254 Greg May Todmorden Harriers & AC M 05:59:29
180 230 Jennifer Ross Glossopdale Harriers F 06:00:25
181 146 Julie Gardner Macclesfield Harriers & AC FV50 06:00:27
182 113 Lesley Clark Cosmic Hillbashers FV40 06:00:37
183 189 Graeme Shaw Pocklington Runners MV40 06:02:17
184 84 Alan Stone Mynyddwyr De Cymru (MDC) MV50 06:03:21
185 23 Richard Scottney Pennine Fell Runners MV60 06:04:10
186 45 Becki Law Eryri Harriers F 06:04:44
187 47 Dave Makin Achille Ratti Climbing Club MV50 06:06:13
188 27 Frank Fielding Pennine Fell Runners MV60 06:06:26
189 62 Ian Thurlbeck Westerlands Cross Country Club MV50 06:06:38
190 125 Andrew Hearle Mercia Fell RC MV60 06:06:39
191 155 Outi Kamarainen Ilkley Harriers AC F 06:07:05
192 150 Florence Haines Ilkley Harriers AC F 06:07:53
193 207 Sarah Haines Ilkley Harriers AC FV50 06:07:53
194 10 Neil Gow Jura AC M 06:08:04
195 138 Mark Graham Cumberland Fell Runners MV50 06:09:11
196 174 Stuart Scott IMRA M 06:09:38
197 231 Julie Spenceley Unattached FV40 06:10:35
198 169 Fionna Mackinnon Carnethy Hill RC FV40 06:10:54
199 19 Ian Harryman Avon Valley Runners MV40 06:12:08
200 242 Donna Claridge Dark Peak Fell Runners Club FV50 06:12:14
201 35 Ben Beckwith Todmorden Harriers & AC M 06:12:41
202 120 Lucy Taylor Army F 06:12:43
203 182 Kate Ludley Lonsdale Fell Runners F 06:14:34
204 3 Stephen Woods Ambleside AC MV50 06:15:36
205 50 Helen Cassidy Physio & Co FV40 06:17:02
206 52 Bethan Nadin Highland Hill Runners F 06:17:25
207 16 Trevor Wilson Belfast Association of Rockclimbers & Fellrunners MV50 06:18:58
208 2 Tom Westgate Dark Peak Fell Runners Club MV50 06:21:07
209 97 Nigel Morton Unattached MV40 06:21:33
210 82 Fraser Gibson Carnethy Hill RC M 06:21:41
211 237 John Jolly Unattached MV40 06:25:40
212 73 Dave Till Skye and Lochalsh Running Club MV50 06:25:43
213 46 Harmen Jan van Garderen Dutch Runners MV50 06:26:42
214 14 Paul Booth Pennine Fell Runners MV40 06:27:10
215 172 Stephen Harrison Islay MV50 06:29:16
216 193 Adrian Baker Dark Peak Fell Runners Club MV50 06:29:58
217 256 Tim Stephens R'ADYS M 06:31:06
218 180 Gregg Avery Goyt Valley Striders MV40 06:32:17
219 191 David Dickson Westerlands Cross Country Club MV50 06:36:18
220 162 Julian Carradice Unattached MV50 06:37:49
221 163 Sue Howarth Mercia Fell RC FV50 06:37:49
222 59 Thomas Street North Ayrshire Athletics Club MV40 06:45:33
223 21 George Scott Pennine Fell Runners MV60 06:47:42
224 188 Alan Kenny Achille Ratti Climbing Club MV60 06:47:44
225 223 George Douglas Westerlands Cross Country Club MV50 06:49:03
226 75 Peter Midgley Westerlands Cross Country Club MV50 06:49:54
227 184 Willie Gibson Carnethy Hill RC MV50 06:50:03
228 209 Will Meredith Pennine Fell Runners MV40 06:51:53
229 252 Magnus Bell Islay M40 06:52:12
230 89 Paloma Heras Carnethy Hill RC F 06:55:27
231 6 Robert  Taylor Pennine Fell Runners MV60 07:01:55
232 128 Selwyn Wright Ambleside AC MV60 07:03:29
233 249 Ian Page Wharfedale Harriers MV50 07:04:38
234 94 Steve White Holcombe Harriers MV50 07:05:18
235 139 Willy Kitchen Dark Peak Fell Runners Club MV50 07:07:26
236 9 Sarah Smith Valley Striders AC FV50 07:12:25
237 203 Karen Elvers Mynyddwyr De Cymru (MDC) FV40 07:13:47
238 241 Jo Bowen Pennine Fell Runners FV40 07:16:46
239 137 Tony Walne Unattached MV60 07:26:30
240 136 Philip Barnes Pennine Fell Runners MV50 07:48:28
241 239 Chris Lamb Jura AC MV50 07:51:06
242 132 Ewan Jelly Perth Road Runners M dnf
243 71 Chris Robertson HAC M dnf
244 70 Benedict Freely Unattached M dnf
245 175 Dave Lockwood Dark Peak Fell Runners Club MV70 dnf
246 112 David Clark Cosmic Hillbashers MV40 dnf
247 192 Glyn  Jones Gallows mv60 dnf
248 204 Gareth Jones Mynyddwyr De Cymru (MDC) MV60 dnf
249 116 Mick Robinson Notts AC MV50 dnf
250 80 Roger Ashby Pennine Fell Runners MV70 dnf
251 11 James Callender Westerlands Cross Country Club M dnf
252 118 Louise Beetlestone Eryri Harriers F dnf
253 12 Alan Gilkison Westerlands Cross Country Club MV40 dnf
254 255 John Hewitt Glossopdale Harriers MV50 dnf
255 165 Paul Rowland Pennine Fell Runners MV50 dnf
256 81 Stewart Barrie Hunters Bog Trotters MV50 dnf