FinishPosition Race # Firstname Surname Club Age Cat Time
1 171 Tim Morgan Edinburgh Uni H&H M 03:20:27
2 176 Kim Collison Borrowdale Fell Runners M 03:22:45
3 200 John Yells Lochaber AC M 03:26:21
4 83 Andrew Fallas Carnethy M 03:26:35
5 156 Esmond Tresidder Lochaber AC M 03:27:47
6 70 Alexander Chepelin Edinburgh Uni H&H M 03:28:29
7 106 Alasdair McLeod Shettleston Harriers M 03:28:45
8 110 Calum Tinnion Keswick AC M 03:32:30
9 252 Joe Symonds Shettleston Harriers M 03:34:27
10 99 Ian Holmes Bingley Harriers & AC M50 03:35:45
11 93 Jack Wright Ambleside AC M 03:36:40
12 213 Sam Alexander Westerlands CCC M 03:39:04
13 212 Tom Simpson Ambleside AC M 03:39:50
14 59 Neal Crampton Pudsey & Bramley AC M 03:40:10
15 159 Tom Saville Dark Peak Fell Runners M 03:40:11
16 107 Alexander Beaven Highland Hill Runners M 03:40:29
17 65 Douglas Tullie HBT M 03:43:06
18 237 Ewan Brown Corstorphine AAC M 03:44:15
19 240 Alasdair Anthony Ochil Hill Runners M40 03:45:16
20 163 Ross Spalding Ochil Hill Runners M 03:45:45
21 147 Huw Davies Mercia Fell Runners M 03:46:40
22 234 Ted Ferguson Unattached M 03:47:57
23 85 Sam Watson Wharfedale Harriers M 03:47:58
24 117 Andy Laycock Clayton-le-Moors Harriers M 03:49:20
25 250 Mark Harris Fife AC M50 03:51:41
26 142 Robin Howie Wharfedale Harriers M 03:53:18
27 73 Andrew Jebb Bingley Harriers & AC M40 03:53:24
28 138 Sam Dixon Dark Peak Fell Runners M 03:53:27
29 245 Tom Harris Fife AC M 03:53:59
30 2 Brian Mullins St. Finbarrs AC M 03:56:35
31 19 Steve Halsall Keswick AC M 03:58:06
32 42 Francisco Javier Cabrera Valdes Highland Hill Runners M 03:58:12
33 18 Tim Ripper Black Combe Runners M 03:58:19
34 145 Josh Hartley Black Combe Runners M 03:58:43
35 72 Alistair Masson Edinburgh Uni H&H M 03:59:48
36 11 David Kerr Highland Hill Runners M40 04:00:26
37 148 Ben Abdelnoor Ambleside AC M 04:01:09
38 167 Douglas Bartholomew Unattached M 04:01:28
39 81 Colm Moran Edinburgh Uni H&H M 04:05:17
40 188 Stephen Pyke Dark Peak Fell Runners M50 04:05:19
41 185 Jill Stephen HBT F 04:06:22
42 38 Ayron Comber Deeside Runners M40 04:06:42
43 224 Matt Huxford Glossopdale Harriers M 04:07:05
44 182 Helen Fallas Carnethy F 04:07:37
45 230 Rob Fletcher Jura AC M 04:08:04
46 30 Ralph Skrimshire Dark Peak Fell Runners M40 04:09:04
47 183 Gregor Malcolm Edinburgh Uni H&H M 04:09:35
48 157 Jack Redvers Harris Pennine Fell Runners M 04:10:09
49 23 Stewart Bellamy Mercia Fell Runners M40 04:11:28
50 137 Donald McPartlin Garscube Harriers M 04:11:33
51 129 Jake Willis Lochaber AC M40 04:13:45
52 248 Martin Holroyd Settle Harriers M50 04:13:54
53 94 Stefan Wagner Cosmic Hillbashers M40 04:14:07
54 7 Maxwell Cole Rossendale Harriers & AC M50 04:14:11
55 51 Alan Smith Deeside Runners M50 04:15:03
56 215 Ian Ferguson Bingley Harriers & AC M50 04:15:30
57 131 Simon Patton Dark Peak Fell Runners M50 04:18:46
58 144 Callum Fraser Lochaber AC M 04:19:43
59 75 Dave Sykes Dark Peak Fell Runners M40 04:21:21
60 53 Eleanor Johnstone Pennine Fell Runners F 04:21:27
61 92 Alasdair MacInnes Jura AC M 04:21:31
62 34 John Ryan Carnethy M 04:21:47
63 243 Chris Near Eryri Harriers M40 04:21:47
64 225 Grant Rozga Jura AC M 04:22:14
65 127 Steven Knowles Pennine Fell Runners M40 04:22:14
66 21 Ian Symington Unattached M 04:22:16
67 57 Julian Warman HBT M50 04:24:03
68 74 Pez Holda Dark Peak Fell Runners M40 04:25:51
69 28 Charlie Mcintosh Pudsey & Bramley AC M50 04:25:55
70 135 James Callender Westerlands CCC M 04:26:17
71 91 Roddy Cunningham Westerlands CCC M 04:26:31
72 173 Rosie Watson Cumberland Fell Runners F 04:27:03
73 33 Alex McVey Carnethy M 04:27:08
74 111 Jon Tinman Rossendale Harriers & AC M50 04:27:15
75 233 Dave Ward Pennine Fell Runners M40 04:27:30
76 29 Sam Green Wharfedale Harriers M 04:28:07
77 84 Craig Freshwater HBT M 04:28:39
78 112 Robert Green Achille Ratti M 04:29:11
79 180 Judith Jepson Dark Peak Fell Runners F50 04:29:13
80 17 Joe Parsons Unattached M 04:30:54
81 181 Patrick Brien Unattached M 04:33:21
82 249 Colin Moses Wharfedale Harriers M50 04:33:30
83 228 Adrian Davis Lomonds M50 04:34:11
84 27 Matthew Hulley Pennine Fell Runners M40 04:34:37
85 123 Ross Cruickshanks Shettleston Harriers M 04:35:12
86 63 Paul Jones Eryri Harriers M40 04:37:58
87 15 Adam Oliver Helm Hill Runners M40 04:38:47
88 189 Bryony Halcrow Harrogate Harriers & AC F 04:39:40
89 162 Adrian Williams Eryri Harriers M40 04:40:14
90 13 David Jackson Achille Ratti M 04:41:07
91 139 Jenny Rice Helm Hill Runners F 04:41:10
92 20 Ed Richardson Dark Peak Fell Runners M40 04:41:12
93 46 Dave Nuttall Bowland Fell Runners M50 04:42:43
94 55 Chris Walsh HBT M 04:43:06
95 41 Peter German Helm Hill Runners M 04:43:14
96 190 Neil Sidaway Cumberland Fell Runners M50 04:45:43
97 152 Majka Kunicka Dark Peak Fell Runners F 04:46:35
98 8 Mark Pursell Pennine Fell Runners M40 04:47:18
99 10 Andrew Fleet Unattached M 04:47:31
100 126 Dave Saunders Dunbar Running Club M50 04:47:41
101 236 Kevin Stephen Garioch Roadrunners M40 04:47:55
102 197 Christopher Butler Westerlands CCC M 04:48:08
103 141 Stuart Armour Unattached M 04:48:12
104 5 Caitlin Rice Glossopdale Harriers F 04:50:15
105 31 Gordon Pryde Lomonds M60 04:52:06
106 253 Jonny Knox Anster Haddies  M50 04:54:48
107 149 Mark Midgley Bowland Fell Runners M50 04:55:07
108 119 Duncan Ball Penicuik Harriers M50 04:55:16
109 40 Paul Scully Helm Hill Runners M40 04:55:32
110 12 Graham Briffett Highland Hill Runners M40 04:57:04
111 48 Sue Richmond Pennine Fell Runners F40 04:59:12
112 4 Declan McGrellis Belfast Assoc RC FR M40 04:59:36
113 80 Walter Henderson Shettleston Harriers M50 05:00:07
114 104 Michelle Hetherington Carnethy F50 05:00:20
115 43 Jonathan Moore Eryri Harriers M50 05:00:56
116 61 Stephen Jones Eryri Harriers M60 05:00:58
117 77 Alex Berry Westerlands CCC F 05:01:52
118 196 Tyrrell Basson Dark Peak Fell Runners M40 05:02:57
119 220 Dave McGuire Wharfedale Harriers M50 05:03:47
120 232 Hazel Farnell Totley AC F 05:03:59
121 71 Phil Scarf Calder Valley Fell Runners M50 05:05:04
122 161 Kev Saville Dark Peak Fell Runners M50 05:06:26
123 146 David Soles Pennine Fell Runners M50 05:09:00
124 174 Tim Ray Dark Peak Fell Runners M40 05:10:47
125 132 Ben Murphy HBT M 05:11:00
126 9 Alan Bradley Campbeltown Running Club M 05:11:14
127 60 Bethan Nadin Highland Hill Runners F 05:12:49
128 124 Martin Farrar Wharfedale Harriers M50 05:12:52
129 184 Clive Coffey NIMRA M50 05:13:37
130 238 Craig Rozga Jura AC M40 05:13:38
131 113 Peter Tayler Black Combe Runners M50 05:14:24
132 130 Rachel Findlay-Robinson Keswick AC F 05:14:40
133 218 Gordon Kennovin Unattached M50 05:16:02
134 255 Eck Anderson Anster Haddies  M40 05:16:03
135 158 Pete Lloyd Keighley & Craven AC M 05:16:54
136 187 Albert Sunter Lostock AC M50 05:18:52
137 36 David Ryder Fell Runners Association. M40 05:19:11
138 66 Greg Rimmer Dark Peak Fell Runners M50 05:19:18
139 175 David White Kilmarnock Harrier & Athletic Club M50 05:19:27
140 105 Paul Simpson Ambleside AC M50 05:19:44
141 120 Jo Simpson Ambleside AC F 05:19:45
142 165 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak Fell Runners F40 05:19:50
143 178 Jenny Caddick Dark Peak Fell Runners F40 05:19:52
144 251 Dan Taylor Todmorden Harriers M40 05:19:53
145 54 Andy Dickenson Dark Peak Fell Runners M50 05:20:14
146 201 Adam Mitchell Unattached M40 05:20:41
147 207 Rhian Evans Strathearn Harriers F 05:20:51
148 68 Ian Thurlbeck Westerlands CCC M50 05:21:19
149 125 Alasdair McCallum Norham Running Club M50 05:21:58
150 86 Tony Marlow Lostock AC M50 05:23:00
151 128 Andy Watson Manx Harriers M40 05:23:41
152 186 Stephen Cassidy NIMRA M40 05:23:46
153 88 Lorna Ascroft Carnethy F40 05:24:16
154 67 Zoltan Fodor Orion Harriers M40 05:24:40
155 82 Alison Wainwright Dark Peak Fell Runners F50 05:24:40
156 164 Alison Wilson Horsforth Fellandale Club F50 05:24:49
157 108 Mathew Heason Grindleford Goats M40 05:24:55
158 35 Tom Westgate Dark Peak Fell Runners M50 05:25:51
159 219 Graham Kirby Fife AC M50 05:26:56
160 177 Andrew Hallam Holcombe Harriers M 05:27:24
161 90 Kerry Cunningham Westerlands CCC F 05:28:02
162 49 Glen Davies Mercia Fell Runners M60 05:28:09
163 121 John Boyle Dark Peak Fell Runners M40 05:28:21
164 226 Geoff Pettengell Mow Cop Runners M60 05:28:43
165 114 Stuart Campbell Grindleford Goats M40 05:30:40
166 154 Oliver Cook Long Eaton Running Club M50 05:30:44
167 79 Sophie Philbrick Westerlands CCC F 05:30:46
168 101 Alison Weston Ilkley Harriers AC F50 05:31:11
169 150 John Moffat Highland Hill Runners M50 05:32:45
170 160 Eric Hildrew Unattached M40 05:33:46
171 151 Ian McGrann Unattached M 05:34:14
172 143 Matthew Hirst Bowland Fell Runners M40 05:34:19
173 87 Les Barker Cumberland Fell Runners M50 05:35:27
174 133 Robert Holdsworth Todmorden Harriers M 05:38:12
175 58 Alison Ridyard HBT F50 05:39:14
176 241 Michael Walton Jura AC M 05:40:46
177 3 Michael O'Mullain St. Finbarrs AC M40 05:42:14
178 242 Robert Halstead Todmorden Harriers M50 05:45:03
179 134 Michael Green Horwich R M I Harriers M50 05:46:26
180 47 Dave Makin Achille Ratti M50 05:46:27
181 102 Rob Jeffries Mow Cop Runners M50 05:48:23
182 1 Josie Greenhalgh Lostock AC F40 05:52:56
183 32 David Mackie Corsham Running Club M50 05:54:39
184 192 Laurie Anderson Lomonds M50 05:55:42
185 16 David Warr Unattached M 05:56:44
186 116 Wendy Dodds Clayton-le-Moors Harriers F60 05:58:56
187 45 Stuart Hayton Trawden Athletic Club M50 06:01:02
188 195 Richard Mead Dark Peak Fell Runners M40 06:03:11
189 168 Joan Wilson Lomonds F50 06:03:30
190 109 Sebastian Pflanz Dumfries RC M50 06:05:53
191 37 Euan Mackinnon Carnethy M40 06:08:29
192 103 Trevor Wilson Belfast Assoc RC FR M50 06:12:04
193 69 Colin Wilson Lomonds M50 06:15:05
194 204 Phil Hodgson Todmorden Harriers M60 06:15:27
195 155 Chris Kirk Manx Fell Runners M50 06:15:43
196 56 John Knight Unattached M50 06:15:45
197 118 Stephen Johnston Milburn Harriers M50 06:16:59
198 89 Gini Dickinson Jura AC F 06:17:15
199 208 Neil Bowmer Swaledale Runners M50 06:18:18
200 76 Campbell Lindsay Jura AC M 06:20:58
201 223 Andrew Mitchell Westerlands CCC M 06:21:05
202 96 Lisa Ferrero Harmeny AC F 06:22:18
203 44 Lindsay Palmer Glossopdale Harriers F50 06:23:05
204 214 Tim Dempsey Wharfedale Harriers M 06:24:27
205 194 Graham Arthur Highland Hill Runners M70 06:25:15
206 193 Craig MacAlpine Erme Valley Harriers M40 06:25:45
207 216 Brian Horn Borrowdale Fell Runners M60 06:26:12
208 229 Emma Watson Wharfedale Harriers F 06:26:45
209 170 Jackie Scarf Calder Valley Fell Runners F50 06:30:14
210 95 Sarah Warren Carnethy F40 06:30:54
211 14 Stephen Magee Carnethy M40 06:31:00
212 217 Fiona Glen Clayton-le-Moors Harriers F40 06:32:17
213 64 Mick Fowler Unattached M60 06:33:20
214 169 Sarah Sherratt Wesham Road Runners & AC F40 06:33:35
215 179 Tim Smith Unattached M40 06:33:46
216 205 Kevin Smith Lomonds M50 06:34:12
217 235 Pete Davis Unattached M50 06:34:16
218 136 Fionna Mackinnon Carnethy F40 06:36:35
219 78 Mark Graham Cumberland Fell Runners M60 06:38:02
220 191 Kate Ludley Lonsdale Fell Runners F40 06:38:10
221 231 Cathy Tilbrook Strathearn Harriers F50 06:38:44
222 198 Julie Spenceley Forth Valley Orienteers F40 06:38:44
223 50 Jim Stevenson Irvine Running Club M60 06:43:41
224 115 Gordie Taylor Highland Hill Runners M50 06:44:16
225 202 Simon Smart Unattached M50 06:48:15
226 62 Jonathan Pye Jura AC M 06:48:28
227 221 Andrew Fullwood Westerlands CCC M50 06:59:32
228 244 Steve Milner Wharfedale Harriers M50 06:59:52
229 122 Simon Anderton Todmorden Harriers M50 07:05:07
230 239 Jo Bowen Pennine Fell Runners F40 07:05:15
231 140 Richard Scottney Pennine Fell Runners M60 07:05:17
232 211 Jim Topliss Pennine Fell Runners M 07:05:53
233 39 Richard Topliss Pennine Fell Runners M50 07:05:55
234 222 Ben Thomson Jura AC M 07:06:23
235 246 Anne Milner Wharfedale Harriers F50 07:06:55
236 203 Mandy Goth Todmorden Harriers F50 07:06:57
237 206 Ros Blackmore Swaledale Runners F50 07:06:59
238 210 Mary Edgerton Pennine Fell Runners F50 07:27:19
239 6 John Stephenson Glossopdale Harriers M60 07:27:21
240 209 Virginia Bird Garden City Runners F50 07:27:24
241 172 Mick Robinson Notts AC M60 08:15:10
247 William Ross Black Combe Runners M40 dnf
22 Jan van Garderen Harmen Dutch Runners M50 dnf
25 Katharine Sims Dunoon Hill Runners F dnf
97 Annie Roberts Todmorden Harriers F dnf
166 Ruth Crewe Westerlands Cross Country Club F dnf
199 Philip Devine Kendal Amateur Athletic Club M50 dnf
24 Sarah Smith Valley Striders AC F50 dnf
227 Rebecca Harding Hunters Bog Trotters F dnf
100 Iain Thomson Strathearn Harriers M70 dnf
52 Dave Till Skye & Lochalsh Running Club M60 dnf
153 Thomas Street Ayrshire Hill and Trail Runners M40 dnf
254 Thomas Knox Anster Haddies Running Club M dnf
26 Stuart Crutchfield Lochaber Athletic Club M dnf